Jakie są najczęstsze problemy z gazem w domu? Jak je rozwiązać dzięki serwisowi kotła gazowego?

0
Właścicielka domu czyta dokumenty po serwisie kotła gazowego

Każde urządzenie techniczne prędzej czy później ulegnie awarii. Nie inaczej może być także z kotłem gazowym – jednym z najbardziej popularnych urządzeń grzewczych w Polsce. Na jaki problem z piecem gazowym musi być przygotowany jego użytkownik? Kto powinien wykonać profesjonalny serwis kotła gazowego tak, aby zminimalizować ryzyko usterki? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym tekście.

Z tekstu dowiesz się:

  • czym skutkuje problemem z piecem gazowym polegający na spadku ciśnienia,
  • z czego wynika nieprawidłowy przepływ w kotle,
  • jakie mogą być przyczyny usterek związane z zapłonem czy zanikiem płomienia,
  • dlaczego należy powierzyć usuwanie usterek serwisowi kotła gazowego.

Kotły gazowe to urządzenia eksploatowane bardzo intensywnie. Zwykle realizują zarówno funkcję centralnego ogrzewania, jak i produkcji ciepłej wody użytkowej i w samym tylko sezonie grzewczym pracują ok. 2000 godzin. Dla porównania, codzienna, dwugodzinna eksploatacja samochodu przez cały rok to tylko 730 godzin. W związku z tak intensywną eksploatacją, z czasem użytkownicy mogą napotkać różne usterki, których usuwaniem powinien zająć się serwis kotła gazowego.

Problem z piecem gazowym: spadek ciśnienia w instalacji c.o. do poziomu generującego błąd w piecu gazowym i zablokowanie jego pracy

W większości domowych układów prawidłowe ciśnienie mieści się w zakresie od 1,2 do 1,8 barów. Podczas pracy instalacji ciśnienie może podlegać niewielkim wahaniom i rosnąć w trakcie podgrzewu. Niekiedy jednak wahania te są zbyt duże, a wzrost ciśnienia może osiągać wartości powodujące zadziałanie zaworu bezpieczeństwa.

W konsekwencji część czynnika wypływa z zaworu i ciśnienie w układzie spada. W zależności od modelu kotła minimalne ciśnienie pracy może wynosić np. od 0,5 do 0,7 bar. Po osiągnięciu tej wartości kocioł przestanie pracować. Wtedy konieczne jest uzupełnienie czynnika poprzez odkręcenie zaworu dopustowego. W kotłach dwufunkcyjnych pokrętła takich zaworów zwykle są zlokalizowane od spodu kotła. W przypadku kotłów jednofunkcyjnych zaworu dopustowego należy szukać nie pod urządzeniem, a na instalacji w kotłowni między rurociągiem wody wodociągowej a układem centralnego ogrzewania.

Od razu po wykonaniu powyższej czynności należy skontaktować się z serwisem w celu usunięcia przyczyny stojącej za spadkiem ciśnienia w układzie. Serwisant powinien sprawdzić działanie zaworu bezpieczeństwa, ciśnienie poduszki gazowej w naczyniu wzbiorczym oraz szczelność samego kotła i instalacji grzewczej.

Błędy w piecu gazowym związane z nieodpowiednim przepływem

Prawidłowa praca kotła wymaga odpowiedniego przepływu przez główny wymiennik ciepła. W układach ciśnieniowych przepływ wymusza praca pompy obiegowej, która najczęściej jest zabudowana wewnątrz kotła. Nieprawidłowa praca pompy może skutkować szybkim wzrostem różnicy temperatury pomiędzy stroną zasilającą a powrotną wymiennika. Różnica powyżej 25 ℃ może już oznaczać problem z piecem gazowym.

Warto zwrócić uwagę, że zły przepływ może być wynikiem także innych usterek. Przyczyną mogą być także zapchane filtry, uszkodzone czujniki temperatury oraz zanieczyszczony wymiennik. W związku z tym kontrola i czyszczenie filtrów to niezbędne czynności podczas każdego przeglądu technicznego. Zanieczyszczony wymiennik to niestety znacznie poważniejszy problem, który może wskazywać na nieprawidłową jakość wody grzewczej – głównie w odniesieniu do poziomu twardości i pH.

Usterki kotła gazowego: problemy z zapłonem, zanikiem płomienia itp.

Ta kategoria błędów to usterki, które można porównać do znanego z motoryzacji komunikatu „check engine”. Niestety dla użytkownika takie błędy oznaczają więcej niewiadomych niż prostych wskazówek kierujących na jednoznaczną przyczynę awarii. W tej sytuacji użytkownik może jedynie sprawdzić, czy nie występuje u niego problem z gazem w domu, tzn. czy po stronie dostawcy nie występuje awaria.

Niektóre modele kotłów generują dość szczegółowe kody błędów, które w bardziej precyzyjny sposób ukierunkowują serwisanta na najbardziej prawdopodobne przyczyny problemu. Wśród nich można wymienić np.:

  • nieodpowiednie ciśnienie lub skład gazu,
  • przerwany obwód jonizacji (w takiej sytuacji jest konieczna weryfikacja połączeń elektrycznych i stanu elektrody jonizacyjnej),
  • uszkodzenie armatury gazowej, np. elektrozaworu,
  • usterka transformatora zapłonowego,
  • usterka płyty elektronicznej
  • nieprawidłowe uziemienie produktu, prądy błądzące,
  • recyrkulacja spalin – uszkodzone lub podwinięte uszczelki w przewodach spalinowych
  • zablokowany mechanicznie układ powietrzno-spalinowy.

Serwis kotła gazowego – dlaczego jest tak ważny?

Na przykładzie ostatniej grupy problemów widać jak ważna jest prawidłowa diagnostyka nie tylko samego urządzenia, ale także instalacji, z którą kocioł współpracuje. Nie ma mowy o odpowiedniej diagnostyce bez profesjonalisty dysponującego np. manometrem różnicowym, analizatorem spalin i wielofunkcyjnym miernikiem instalacji elektrycznej.

Serwisant po skończeniu pracy i naprawieniu problemów z piecem gazowym.

Jeszcze ważniejsza od profesjonalnych narzędzi jest wiedza teoretyczna i praktyczna zdobywana w toku edukacji, pracy zawodowej i podczas szkoleń serwisowych organizowanych przez producentów kotłów. Właściwy serwisant powinien posiadać zarejestrowaną działalność gospodarczą, wymagane prawem uprawnienia elektryczne i gazowe oraz autoryzację serwisową producentów kotłów, których napraw chce się podejmować.

Kotły gazowe to urządzenia wyposażone w szereg zabezpieczeń, jednakże w procesie spalania wykorzystują gazy, które w niekorzystnych warunkach mogą stanowić potencjalne zagrożenie wybuchem. Z tego powodu samodzielne podejmowanie się diagnostyki i napraw kotłów gazowych jest nie tylko niebezpieczne, ale także zabronione prawem.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat kotłów gazowych, ich działania i serwisu? Koniecznie odwiedź stronę internetową marki Saunier Duval i sprawdź poradnik przygotowywany przez specjalistów.

Poprzedni artykułPolskie meble drewniane w nowoczesnym wnętrzu – jak je stylizować?
Następny artykułJakie są zalety regałów metalowych i do czego można ich użyć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj