Jaki powinien być wymiar otworu na drzwi?

1
Jaki powinien być wymiar otworu na drzwi?

Czasami od wyboru modelu drzwi, więcej kłopotów sprawia kwestia wymiarów otworu drzwiowego. Nie ma jednoznacznych zasad, które rozwiązałyby dylemat jaki rozmiar światła przejścia jest właściwy, czy najlepszy. Nawet jeśli nie posiadasz szczegółowej, specjalistycznej wiedzy na ten temat, wciąż możesz podjąć się zadania określenia otworu na drzwi w twoim mieszkaniu.

Ościeżnice stałe i regulowane

Kluczowy w doborze wymiaru otworu jest rodzaj ościeżnicy. Przy wyborze między ościeżnicą regulowaną a stałą należy zwrócić uwagę przede wszystkim na grubość ściany. W przypadku ściany o nietypowej grubości, najlepiej sprawdzi się ościeżnica regulowana. Posiada dopasowywane opaski maskujące oraz jest prostsza w montażu. Mniej uniwersalna i trudniejsza w montażu futryna stała sprawdzi się, kiedy mamy do czynienia ze standardowej grubości ścianą. Rozmiar drzwi zawiera się w oznaczeniach “60”, “70”, “80” a także “90”, jednak w zależności od rodzaju ościeżnicy mają one różne wymiary. W przypadku stałej są to:

  • „60”: szerokość 710 mm wysokość 2075 mm
  • „70”: szerokość 810 mm wysokość 2075 mm
  • „80”: szerokość 910 mm wysokość 2075 mm
  • „90”: szerokość 1010 mm wysokość 2075 mm

Tymczasem otwór w tunelach regulowanych mają wymiary:

  • „60”: szerokość 680 mm wysokość 2060 mm
  • „70”: szerokość 780 mm wysokość 2060 mm
  • „80”: szerokość 880 mm wysokość 2060 mm
  • „90”: szerokość 980 mm wysokość 2060 mm

Pomiar drzwi


Wiele błędów i nieporozumień bierze się z niewłaściwego odmierzenia otworu. Wymiar otworu drzwiowego powinien być obliczany na podstawie współrzędnych wysokości, szerokości oraz grubości muru. Wysokość powinna być mierzona w co najmniej 3 miejscach od gotowej podłogi, po nadproże. Szerokość obliczana jest w przynajmniej 6 miejscach od jednej ściany do drugiej. Grubość określana jest na podstawie kilku grubości belek pionowych oraz poziomej. Zwykle podaje się najmniejszy uzyskany rozmiar, należy jednak pamiętać, żeby zachować dokładność co do milimetra. Wyjątkiem jest sytuacja w której różnica w grubości muru między różnymi punktami nie przekracza 1 centymetra. Wtedy pod uwagę brany jest najszerszy punkt. Wymiar otworu na drzwi powinien być ten sam w przypadku wszystkich otworów w mieszkaniu. Wyjątek mogą stanowić drzwi wejściowe, które zwykle są szersze od pozostałych.

Błędne pomiary

Co w przypadku kiedy wymiar drzwi okazuje się błędny w momencie ich dotarcia na miejsce? Jeśli otwór jest za duży, można go szybko zmniejszyć przy pomocy elastycznej zaprawy. Trudniej jest w przypadku zbyt małego otworu. Drzwi standardowe można wymienić. Jednak kiedy drzwi zostały zamówione na wymiar, jedynym wyjściem może być podkuwanie otworu. Należy jednak pamiętać, że pod żadnym pozorem nie powinno się kuć w ścianie nośnej.

Wymiar otworu na drzwi dobieraj w zależności od warunków mieszkalnych, przeznaczenia budynku, a także rodzaju i grubości ścian. Należy jednak pamiętać, że otwory powinny być takie same w całym mieszkaniu, z pominięciem drzwi wejściowych. Punktem wyjścia do pomiarów powinno być światło wyjścia. Można zostawić maksymalnie po 50 mm zapasu z każdej ze stron.

Poprzedni artykułJak dopasować meble do kuchni?
Następny artykułJakie wybrać drzwi wewnętrzne do naszego mieszkania?

1 KOMENTARZ

  1. ciekawe ze wszedzie jest o szerokosci ale nigdzie o wysokosci, drzwi mogą miec wysokośc 205, w oscierznicy 207 to ile ma mieć otwór.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj