Zastanawiasz się jaka szlifierka do drewna będzie dla Ciebie najlepsza? Na rynku znaleźć można setki, jak nie tysiące różnych modeli, które różnią się od siebie konstrukcją i parametrami. Aby wybrać dla siebie odpowiednią szlifierkę do drewna, powinniśmy na początku zastanowić się, do czego dokładnie będziemy jej używać. Dzięki temu będziemy w stanie odpowiednio dobrać sprzęt i w pełni wykorzystać jej możliwości. Jaka szlifierka do drewna? Zapraszamy do lektury!
Rodzaje szlifierek dostępne na rynku
Na samym początku najlepiej przedstawić podstawowe rodzaje szlifierek do drewna. Różnią się one od siebie konstrukcją, dzięki czemu poszczególne urządzenia możemy stosować do różnych zadań. Poniżej zamieszczam najważniejsze rodzaje szlifierek do drewna.
Szlifierki taśmowe
To jeden z najpopularniejszych rodzajów szlifierek. Tego typu urządzenia używa się zarówno w profesjonalnych zakładach, jak i przydomowych warsztatach. Takie szlifierki do drewna charakteryzują się dużą wydajnością i służą do szlifowania dużych, płaskich powierzchni.
Szlifierki oscylacyjne
Posiadają prostokątną stopę, dzięki której możemy szlifować trudno dostępne miejsca – np. narożniki. Ze względu na szeroką stopę służą również do szlifowania dużych, płaskich powierzchni. Przy nieco większym doświadczeniu, za pomocą szlifierki oscylacyjnej możemy również obrobić zaokrąglone przedmioty.
Szlifierki mimośrodowe
Pozwalają na szlifowanie zarówno wypukłych, jak i wklęsłych elementów. Jest to bardzo dobry wybór dla początkujących majsterkowiczów ze względu na swoją uniwersalność. Stopa szlifierki jest wprawiana w ruch oscylacyjny i obrotowy.
Szlifierki typu delta
Działają na tej samej zasadzie co szlifierki oscylacyjne, jednak posiadają trójkątną stopę. W ten sposób łatwo dostać się do trudno dostępnych miejsc.
Jaka szlifierka do drewna? Sprawdź parametry
Jeżeli wiesz już, jaki rodzaj szlifierki będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni, nadszedł czas na dobór takiego urządzenia, które będzie charakteryzowało się optymalnymi parametrami.
Moc szlifierki
Im większa moc szlifierki, tym twardsze drewno będziemy mogli za jej pomocą obrabiać. Pamiętajmy jednak, że drewno jest bardzo plastycznym materiałem i nawet bardzo twarde gatunki nie wymagają niesamowicie wielkiej mocy szlifierki. Jeżeli chcemy kupić uniwersalną szlifierkę, której cena nie jest oszałamiająca, najlepiej kupić urządzenie o mocy ze środkowego przedziału.
Zasilanie
Jeżeli będziemy używać szlifierki w warsztacie, najlepiej kupić urządzenie zasilane z sieci. Taka szlifierka posiada stosunkowo wysoką moc i wytrzymały silnik, dzięki czemu możemy nią pracować przez cały czas. Szlifierki akumulatorowe ze względu na brak kabla są bardziej mobilne, jednak nie są aż tak bardzo wygodne. Ze względu na akumulator, urządzenie jest cięższe, przez co prowadzenie szlifierki staje się trudniejsze. Dodatkowo zwraca się uwagę na fakt, że akumulator może nie wystarczyć do pełnej obróbki drewna. Innym wyborem jest zakup szlifierek pneumatycznych, jednak jest on stosunkowo drogi i raczej niespotykany w przydomowych warsztatach.
Regulacja prędkości
Warto kupić szlifierkę, która posiada regulację prędkości szlifowania. Dzięki temu będziemy mogli dostosować urządzenie do naszego doświadczenia, a także gatunku drewna, które będziemy obrabiali.
Odsysanie pyłów
Przy szlifowaniu wytwarza się dosyć duża ilość pyłu, który drażni nasz układ oddechowy i osiada wszędzie na około. Aby utrzymać porządek w swoim warsztacie, najlepiej zdecydować się na taką szlifierkę, która wyposażona jest w system odsysania pyłów. Na rynku można znaleźć szlifierki z mobilnym odkurzaczem czy pojemnikiem na pył. Takie urządzenia są szczególnie polecane przy pracach na pionowych powierzchniach lub nad głową.
Jaka szlifierka do drewna?
Producentów szlifierek do drewna jest wiele. Trudno stwierdzić, która marka jest najlepsza – najczęściej użytkownicy decydują o swoich ulubionych producentach ze względu na fakt, że akurat używają szlifierki danej firmy i są z niej po prostu zadowoleni. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku szlifierek do drewna, za ceną danego urządzenia idzie w parze jakość. Im droższe urządzenia, tym są najczęściej lepsze. Najlepiej przed kupnem każdego droższego urządzenia sprawdzić opinie na jego temat na specjalistycznych forach internetowych. W ten sposób upewnimy się, że nasz wybór jest odpowiedni.
Mamy nadzieję, że powyższy artykuł był dla Ciebie pomocny i wiesz już, jaka szlifierka do drewna będzie najlepsza w Twoim przypadku.