Jak wycenić mieszkanie? Kilka dobrych rozwiązań

0

Sprzedaż mieszkania to duże przedsięwzięcie. Pojawia się wiele formalności i dodatkowych pytań. Cały ten proces powinien zostać dokładnie przemyślany i zaplanowany. Skoro wiemy już, że mieszkanie chcemy sprzedaż to pojawia się pytanie: jak wycenić mieszkanie? Czy wycena mieszkania online to dobry pomysł? Czy darmowa wycena mieszkania jest możliwa? Jaka jest wartość nieruchomości przy dziale spadku? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Jednym ze sposobów na bez kosztową wycenę nieruchomości jest porównywanie cen z ogłoszeń zamieszczonych w internecie czy gazetach. Taka darmowa wycena mieszkania nie jest rozwiązaniem idealnym ale na pewno pomoże nam oszacować wartość nieruchomości na sprzedaż czy wartość nieruchomości przy dziale spadku. Musimy pamiętać, że ceny podane w ogłoszeniu to nie są ceny transakcyjne. Zazwyczaj finalna cena jest nawet o kilkanaście procent niższa. Poza tym przy takim sposobie wyceny musimy wziąć pod uwagę nie tylko lokalizacje ale też stan budynku, stan lokalu, piętro, metraż i wiele innych. To wszystko ma ogromny wpływ na finalną cenę mieszkania. Warto szukać mieszkań jak najbardziej podobnych do naszego.

Jak wycenić mieszkanie? – wycena nieruchomości online

W internecie można też znaleźć wiele stron z darmowymi wyceniarkami. Korzystając z takiej strony musimy wypełnić wszystkie niezbędne dane, a system sam porówna najbardziej podobne oferty. Zazwyczaj zostaniemy poproszeni o lokalizacje, metraż, stan budynku i mieszkania, piętro czy ilość pokoi. W zależności od wyceniarki mogą być trochę inne dane potrzebne do prawidłowej wyceny. Warto pamiętać żeby podawać tylko prawdziwe informacje i nie próbować na siłę wartości nieruchomości zwiększać. Możemy mieć potem duży problem ze sprzedaniem nieruchomości za tak zawyżoną kwotę. Wycena nieruchomości online to świetny sposób na zorientowanie się w cenach na rynku. Zazwyczaj taka wycena mieszkania online jest darmowa i nie wymaga od nas poświęcenia dużej ilości czasu.

Jak wycenić mieszkanie? – rzeczoznawca

Jeżeli musimy znać wartość nieruchomości przy dziale spadku albo chcemy uzyskać kredyt to zwykła wycena nieruchomości online nie wystarczy. Potrzebny jest wtedy dokument, który sporządzić może tylko rzeczoznawca majątkowy. Taki dokument to operat szacunkowy i pod nim podpisuje się uprawniony do tego rzeczoznawca. Rzeczoznawca wykorzystuje kilka metod na dokładne określenie wartości nieruchomości. Ma dostęp do potrzebnych dokumentów ale też porównuje ceny transakcyjne mieszkań o podobnym standardzie i w podobnej lokalizacji. Rzeczoznawca wyceni nam nie tylko mieszkanie czy dom ale także działkę, inne budynki, las i wiele innych. Skorzystanie z pomocy rzeczoznawcy nie jest niestety darmowe. Cena zależna jest od wielu czynników i inna będzie przy prostej wycenie małego mieszkania, a inna przy budynku z nieuregulowaną sytuacją prawną.

Jak wycenić mieszkanie? – pośrednik nieruchomości

Pośrednik nieruchomości najczęściej zajmuje się całym procesem sprzedaży mieszkania ale jednym z elementów jego pracy jest właśnie wycena mieszkania. Pośrednik jest osobą z dużym doświadczeniem więc ma dobre rozeznanie w cenach rynkowych. Skorzystanie z jego usług wiele ułatwia. Nie musimy martwić się wyceną, stworzeniem atrakcyjnego ogłoszenia, prezentacjami mieszkania czy formalnościami. Należy pamiętać, że za tego typu usługi również będziemy musieli zapłacić. Zazwyczaj pośrednik pobiera opłatę od zakończonej pomyślnie transakcji w wysokości kilku procent finalnej ceny. Jest to spory wydatek ale pomaga zaoszczędzić wiele czasu i stresu.

Jak wycenić mieszkanie? – firmy prowadzące skup nieruchomości

Ciekawe i coraz szybciej rozwijające się są firmy zajmujące się skupem nieruchomości. Takie firmy zazwyczaj działają na terenie całego kraju i często skupują nieruchomości problematyczne. Grono specjalistów jest w stanie wycenić nieruchomość, doradzić w razie jakichkolwiek wątpliwości i pomóc w załatwieniu wszystkich formalności. Dodatkowo taka firma płaci za mieszkanie w gotówce i odchodzi nam cały proces poszukiwania nabywcy. Przy nieruchomościach zadłużonych, z lokatorami czy nieuregulowaną sytuacją prawną znalezienie chętnego nabywcy może trwać latami. Skup nieruchomości to dobre rozwiązanie dla osób, którym z różnych względów bardzo zależy na czasie. Dodatkowo darmowa wycena mieszkania jest bardzo atrakcyjna i na pewno bardziej wiarygodna niż wycena mieszkania online.

Jak wycenić mieszkanie? – pomoc rodziny i znajomych

Samodzielna wycena mieszkania czy wycena mieszkania online nie jest do końca wiarygodna. Trzeba pamiętać, że ciężko znaleźć mieszkanie idealnie pasujące do naszego, a nawet jeżeli się to uda to cena w ogłoszeniu nie jest ceną transakcyjną. Z pomocą może przyjść rodzina, znajomi czy sąsiedzi. Warto popytać, może właśnie ktoś z naszego otoczenia miał doświadczenie ze sprzedażą mieszkania. Jeżeli nie jest to mieszkanie w podobnej lokalizacji to może polecą nam konkretne firmy czy strony internetowe. Pomoc sąsiadów również może okazać się nieoceniona. Mieszkania w tym samym budynku będą miały bardzo podobną wartość.

Poprzedni artykułPłynna membrana dachowa – co to jest?
Następny artykułCzy warto kupić pompę zatapialną?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj