Siatki cieniujące przydają się w każdym ogrodzie – osłaniają przed nadmiernym nasłonecznieniem, hałasem oraz kurzem rośliny i osoby przebywające w ogrodzie. Oprócz tego mają także zastosowanie dekoracyjne – mogą być estetyczną ozdobą ogrodu. Jakie czynniki uwzględnić przy wyborze siatki cieniującej? Czy jej montaż jest trudny? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Rodzaje siatek cieniujących
Określenie przeznaczenia siatki to pierwszy i najważniejszy krok przy jej wyborze. Ze względu na ich funkcję siatki maskujące można podzielić na:
- Siatki osłonowe na ogrodzenia, które zabezpieczają przed nadmiernym nasłonecznieniem i podmuchami wiatru, czyniąc odpoczynek w ogrodzie niezwykle przyjemnym. Z powodzeniem można je rozpinać również na balkonach i tarasach.
- Siatki osłaniające uprawy w szklarniach i tunelach foliowych, których zadaniem jest ochrona roślin szklarniowych przed nadmiernym nasłonecznieniem.
- Siatki osłaniające obiekty sportowe, które ochraniają przed wiatrem, kurzem i promieniami słonecznymi korty tenisowe, boiska sportowe, orliki, pola golfowe oraz place zabaw.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą sklepu Rolmarket.pl
Zastosowanie siatek cieniujących
Zastosowanie siatek cieniujących jest bardzo szerokie. Ochraniają one przed wszelkimi niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi – nadmiernym promieniowaniem słonecznym, wiatrem, deszczem, gradem czy mrozem. Umieszczenie siatki maskującej na ogrodzeniu pozwoli także na stworzenie skutecznej ochrony przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów i przechodniów. Warto również wspomnieć o kwestiach estetycznych – siatki mogą naprawdę upiększyć płot i stać się ciekawą ozdobą ogrodu.
Czym kierować się przy wyborze siatki cieniującej?
Przede wszystkim zwróć uwagę na stopień zacienienia siatki (który waha się od 40 do 95%) – do ogrodu możesz wybierać siatki o jak najwyższym zacienieniu, dzięki czemu skutecznie ochronisz się przed słońcem i ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. Jeśli siatka ma ochraniać uprawy w szklarniach, wybierz taką o średnim zacienieniu (do 60%), co stworzy optymalne warunki do rozwoju roślin. Zwróć również uwagę na wykonanie splotu – to on decyduje o tym, czy siatka będzie przepuszczać powietrze i zapewniać odpowiednią wentylację roślinom. Siatki cieniujące występują w różnych kolorach (zielonym, szarym, brązowym) – wybierz więc taki, który dobrze skomponuje się z pozostałymi elementami Twojego ogrodu.
Jak zamontować siatkę cieniującą?
Montaż siatki cieniującej nie stanowi najmniejszego wyzwania. Siatki wyposażone są w oczka montażowe, które czynią ich montowanie dziecinnie prostym. Najłatwiej to zrobić na przykład za pomocą opasek kablowych.