Jak szybko podnieść wartość budynku przed sprzedażą?

0
Jak szybko podnieść wartość budynku przed sprzedażą?

Pomimo zawirowań gospodarczych rynek nieruchomości w Polsce wciąż radzi sobie dobrze. Ponadto w ciągu ostatnich kilku lat powstało wiele platform, na których można wystawić swój budynek na sprzedaż. Dało to nowe możliwości dotarcia do nabywców, ale też zwiększyło konkurencję i spowodowało, że trzeba się bardziej postarać, aby zyskać na takiej transakcji.

Zatrudnienie architekta, gruntowny remont, ponowna aranżacja ogrodu, zainstalowanie kamer – to wszystko sprawdzone sposoby na podniesienie wartości budynku. Wszystkie wiążą się jednak z relatywnie dużymi wydatkami i są dosyć czasochłonne. Radzimy więc, jak sprawić, aby Twoja nieruchomość zyskała na wartości bez większych kosztów i w stosunkowo krótkim czasie.

Elewacja, podjazd i ogród to wizytówki domu – zadbaj o pierwsze wrażenie

Gdy potencjalny klient przegląda ogłoszenia w internecie, jego uwagę przyciąga atrakcyjne zdjęcie, w tym przede wszystkim ładna elewacja domu. Wygląd fasady ma jeszcze większe znaczenie podczas wizyty na żywo – pierwsze wrażenie może zadecydować o tym, czy kupujący w ogóle będzie brał pod uwagę oglądanie całej posesji. Musisz więc postarać się, aby to doświadczenie było jak najlepsze. Niskim kosztem możesz to osiągnąć na kilka sposobów:

  • wysprzątaj podjazd – pozbądź się wszystkich zbędnych przedmiotów, takich jak sprzęt ogrodniczy czy akcesoria do mycia auta, widoczne kontenery na śmieci;
  • skoś trawę i zadbaj o ogród – nie musisz zatrudniać profesjonalnego ogrodnika, który posadzi nowe klomby i kwiaty. Świeżo, równo skoszona trawa i przycięty żywopłot wyglądają estetycznie oraz dają poczucie, że na bieżąco dbasz o posesję.

Warto również zaplanować mycie i odmalowanie elewacji. Wymaga to nieco większego wysiłku niż poprzednie kroki, ale znacznie podnosi cenę nieruchomości. Odświeżenie elewacji można podzielić na trzy kroki:

  • umyj zewnętrzne ściany budynku, usuń z nich porosty, glony i wszelkie inne zanieczyszczenia. Elewacje, które długo pozostają mokre, mogą ponownie porastać –aby Twoja wyschła jak najszybciej, wybierz odpowiednią porę czyszczenia;
  • napraw uszkodzenia – lepiej nie dawać kupującemu argumentów do negocjowania ceny i usunąć niedoskonałości elewacji;
  • pomaluj elewację – pamiętaj przy tym o kluczowych właściwościach, jakie musi posiadać farba do elewacji: szybkie wysychanie po deszczu, trwałość koloru elewacji (odporność na blaknięcie) i ochrona przed porastaniem przez algi i grzyby. Produktem, który spełnia wszystkie te wymagania jest np. farba elewacyjna ThermoSan NQG. Produkowana przy użyciu technologii nanosieci kwarcowych łączy zalety farb silikonowych i silikatowych, dzięki czemu jest odporna na uszkodzenia mechaniczne – dla klienta będzie to gwarancja trwałości wykonanego remontu.

Zadbałeś o elewację – co dalej?

Skoro szybki remont części zewnętrznej masz już za sobą, pora zadbać o wnętrze domu. Z pomocą przyjdzie Ci tzw. home staging, czyli odpowiednie przygotowanie domu na wizytę potencjalnego klienta. Podstawowe działania home stagingowe, które nie nadwyrężą budżetu, to:

  • bardzo dokładne sprzątanie – nie omijaj żadnego zakamarka;
  • odmalowanie/wytapetowanie pomieszczeń, w których ściany są wyraźnie zniszczone;
  • wyniesienie zbędnych mebli i dodatków, takich jak pamiątki, ozdoby o osobistym wydźwięku;
  • zapewnienie właściwej muzyki oraz przyjemnego zapachu – utworzy to w pomieszczeniach przytulną atmosferę.

Jak widać, nie trzeba wydawać dużych sum, aby w krótkim czasie sprawić, że nieruchomość będzie bardziej atrakcyjna. Proste, dobre praktyki, takie jak nienaganny porządek i estetyczne elewacje zewnętrzne, zadbany ogród i czysty podjazd, z pewnością podniosą wartość budynku o kilkadziesiąt tysięcy złotych i ułatwią Ci sprzedaż nieruchomości.

Poprzedni artykułKlamka do drzwi to nie wszystko – jak wybrać szyld klamkowy?
Następny artykułOgrzewanie hal przemysłowych – jak nie zbankrutować?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj