Instalacja fotowoltaiczna – ile wyprodukuje prądu ze słońca?

0

Energia słoneczna to niekończące się i obecnie najbardziej ekologiczne źródło pozyskiwania mocy elektrycznej. Jest darmowa i każdy może z niej skorzystać. Wystarczy zamontować moduły fotowoltaiczne na dachu lub gruncie, a następnie połączyć przewodami elektrycznymi i podłączyć do falownika. Tylko tyle wystarczy, aby każdy posiadacz takiej instalacji mógł stać się producentem własnej energii elektrycznej. Jednak przed podjęciem finalnej decyzji warto oszacować, jakiej mocy paneli fotowoltaicznych potrzebujemy na dom.

Instalacje fotowoltaiczne – moc a sposób montażu i panujący klimat

Fotowoltaika wytwarza energię elektryczną w ciągu dnia. Już od samego świtu wykorzystując światło dzienne dostarcza pierwsze kW. W zależności od jej mocy, lokalizacji, skierowania i kąta nachylenia do płaszczyzny poziomej ilość wyprodukowanego prądu może być różna. To tylko kilka czynników, które należy przemyśleć przed rozpoczęciem montażu. Moc paneli fotowoltaicznych uwarunkowana jest od producenta. Na ich działanie wpływa także umiejscowienie. Na dachu lub na gruncie można zainstalować instalacje fotowoltaiczne. Jaką moc wyprodukuje i czy zapewni wystarczającą ilość energii? To pytania, na które odpowiedź można znaleźć na stronie https://fgenergy.pl/fotowoltaika-jaka-moc-energii-pokryje-moje-zapotrzebowanie/.

Dostęp do energii słonecznej warunkuje intensywność pracy, jaką wykona instalacja fotowoltaiczna. Ile wyprodukuje prądu w okresie wiosenno-letnim? Z pewnością więcej niż w środku zimy, kiedy to liczba godzin słonecznych i ich intensywność jest znacznie mniejsza. W związku tym panele fotowoltaiczne pochodzące od tej samej firmy wyprodukują mniej energii niż przykładowo w bardziej słonecznych regionach Europy.

Jaka moc paneli fotowoltaicznych na dom jednorodzinny wystarczy?

Na szczęście twórcy systemów fotowoltaicznych wzięli pod uwagę uwarunkowania klimatyczne. Najnowocześniejsze instalacje są w stanie zapewnić całoroczne zapotrzebowanie na prąd. Każda niewykorzystana nadwyżka uzyskana wiosną bądź latem jest magazynowana. Dzięki temu, bez względu na porę roku, można korzystać z energii, jaką wyprodukowała instalacja fotowoltaiczna. Ile kW średnio potrzebuje gospodarstwo domowe w Polsce? Od 4000 do 5000 kWh energii elektrycznej odpowiada przeciętnemu zapotrzebowaniu czteroosobowej rodzinie.

Na tej podstawie należy zastanowić się nad typem instalacji. W Polsce częściej spotykane są instalacje on-grid. System ten jest przyłączony do sieci energetycznej. Daje możliwość magazynowania nadwyżek prądu i ich odbierania, gdy zużycie energii jest większe niż możliwości produkcyjne paneli fotowoltaicznych. Co to oznacza? Za każdy przesłany 1 kWp można uzyskać 0,8 kWp przy systemie do 10 kWp mocy instalacji oraz 0,7 kWp przy mocy między 10 a 50 kWp. Rzadziej spotykane są systemy typu off-grid. Nie przyłącza się ich do sieci, a zgromadzony prąd magazynowany jest w specjalnych akumulatorach.

W jaki sposób oszacować wielkość instalacji fotowoltaicznej i okres zwrotu z inwestycji?

W celu odpowiedzi na to pytanie należy obliczyć, jak dużo prądu zużywamy w ciągu roku. Zanim udamy się na rozmowę z przedstawicielem handlowym firmy fotowoltaicznej, warto zabrać ze sobą rachunki za energię elektryczną z ostatnich miesięcy. Kluczem do udanej inwestycji jest bowiem wyliczenie średniego zużycia prądu oraz dobranie instalacji o określonej mocy. W ten sposób nie będzie ani za mała, ani przewymiarowana.

W przypadku, gdy jesteśmy na etapie budowy domu i nie dysponujemy podstawami do wykonania wyliczeń, to warto skorzystać ze wzoru:

moc urządzenia (W) x czas użycia sprzętu (h) = ilość zużytej energii (kWh)

Na tej podstawie należy oszacować liczbę i rodzaj urządzeń, które będą wykorzystywane w domu w określonym czasie. Odpowiednio obliczona moc paneli fotowoltaicznych jest w stanie zaspokoić pełne zapotrzebowanie. To wieloletnia inwestycja, która z pewnością w przyszłości pozwoli uzyskać oszczędności wynikające z niezależności energetycznej.

Poprzedni artykułDlaczego odpady pobudowlane należy umieszczać w specjalnych kontenerach?
Następny artykułSzlifowanie belek drewnianych? Tylko z profesjonalnymi tarczami najwyższej klasy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj