O fotowoltaice słyszał każdy. Panele PV są coraz chętniej wybieranym źródłem energii. Dlaczego warto zainwestować w instalację fotowoltaiczną? Przeczytaj artykuł by dowiedzieć jakie są jej zalety, ile będzie kosztować i dla kogo jest opłacalna.
Zalety energii słonecznej
O zaletach wykorzystania energii słonecznej można mówić wiele – oto kilka najważniejszych z nich:
- całkowita niezależność energetyczna – dzięki własnemu źródłu energii nie będziemy musieli przejmować się ciągle rosnącymi cenami prądu, a jeśli zdecydujemy się na akumulator magazynujący produkowane nadwyżki, nie straszne nam będą przerwy w dostawie prądu spowodowane awariami sieci.
- wybierasz to co najlepsze dla środowiska – korzystanie z odnawialnych źródeł energii jest niezwykle ważne. Korzystając z instalacji fotowoltaicznej robisz konkretną i mającą znaczenie rzecz dla naszej planety i swojego zdrowia.
- oszczędność finansowa – mimo tego, że wiąże się jednorazową inwestycją, na dłuższą metę fotowoltaika pozwala zaoszczędzić na rachunkach znaczne sumy.
- wzrost wartości nieruchomości – nawet jeśli za kilka lat będziesz chciał się przeprowadzić, instalacja fotowoltaiczna nadal będzie przynosić korzyści. Dzięki niej sprzedasz dom drożej i wyróżnisz się wśród innych ofert. Warto tu zaznaczyć, że panele fotowoltaiczne praktycznie nie ulegają awariom, a gdy instalacja zakładana jest przez dobrą firmę, otrzymasz na nią nawet 25 lat gwarancji!
Jak się do tego zabrać? Projekt instalacji i montażu
Jeśli jesteś już zdecydowany na zakup fotowoltaiki lub jeszcze się wahasz i chciałbyś najpierw sprawdzić kilka rzeczy, umów się na audyt fotowoltaiczny. To ocena obiektu pod kątem techniczno-ekonomicznych parametrów instalacji. Dzięki niemu dowiesz się czy na terenie twojego obiektu instalacja paneli jest możliwa oraz jakie musi mieć parametry by być opłacalna. Warto zapoznać się z ofertą wielkopolskiej firmy SUNERGO. Jako jedni z nielicznych wykonują audyt za darmo. Po umówieniu się, w dogodnym dla was terminie, przeprowadzą z wami wywiad, zbadają stopień nachylenia dachu i jego orientację, pomogą wam wybrać rodzaj paneli, falownika i konstrukcji wsporczej, obliczą ilość paneli i ich optymalne rozmieszczenie, wykonają analizę zacienienia i przedstawią przewidywany czas zwrócenia się inwestycji – uwzględniając spadki uzysku energii na przestrzeni lat. Więcej informacji znajdziesz pod tym adresem: https://sunergo.pl/audyt-fotowoltaiczny/.
Koszt i opłacalność
Koszt instalacji i czas, w którym inwestycja się zwróci zależy od wielkości obiektu, średniego zużycia energii oraz z czasu w którym jej pobór jest największy (tego czy prąd pobierany jest głównie w dzień czy w nocy). Zanim umówisz się na audyt fotowoltaiczny, możesz łatwo oszacować koszty i spodziewane zyski korzystając z kalkulatora fotowoltaicznego. Na przykład takiego dostępnego na stronie SUNERGO. Sprawdź ten artykuł: https://sunergo.pl/blog/koszt-instalacji-fotowoltaicznej/, by dowiedzieć się, z czego składa się instalacja PV i jak dany element wpływa na jej koszt.
Instalacja fotowoltaiczna – dodatkowy powód by na nią postawić
Na opłacalność fotowoltaiki wpływają także różne dofinansowania proponowane przez rząd i samorządy (najpopularniejszy jest program „Mój prąd”). Planując inwestycję w panele PV warto się z nimi zapoznać, ponieważ są to naprawdę spore dotacje, dzięki którym twoja inwestycja zwróci się jeszcze szybciej.