Gotowe meble czy robione pod zamówienie?

0

Każdy, kto dopiero zaczyna meblować swój wymarzony dom bądź przeprowadza gruntowny remont stanie przed dylematem, czy kupować gotowe meble, czy też pokusić się o zrobienie ich pod zamówienie. Tutaj odpowiedz, nie będzie jednoznaczna, bo wszystko zależy od metrażu pomieszczeń, gustu właścicieli, a także od zasobów portfela.

Meble na zamówienie- wady i zalety

Patrząc na ilość zleceń, jaką otrzymują zakłady stolarskie, można stwierdzić, że większość zainteresowanych woli urządzać dom zgodnie ze swoim gustem i zamawia meble pod konkretny wymiar. Dzięki temu każdy kawałek przestrzeni jest maksymalnie zagospodarowany, zwłaszcza jeśli nie ma się do dyspozycji dużego metrażu.

Do zalet mebli zamawianych u stolarza należy zaliczyć:
– możliwość wyboru ilości szafek, ich wielkości oraz kolorystyki
– możliwość zabudowania każdej wnęki, dzięki czemu zyskuje się dodatkową powierzchnię do przechowywania
– możliwość wykonania mebli na pożądaną wysokość, a zwłaszcza w kuchni warto postawić na szafki sięgające do samego sufitu
– realizacje nawet skomplikowanych projektów, bo nie jest ważne czy wykonywany będzie mały stolik, czy też szafa wnękowa, zainteresowany sam przenosi swoją wizję na papier, a stolarz ja realizuje.
Niestety prócz wielu zalet, zlecanie wykonania mebli ma też swoje wady, do których trzeba zaliczyć przede wszystkim:
– długi czas na realizację zamówienia. Z racji, iż zakłady stolarskie mają masę pracy, na wymarzone meble przyjdzie poczekać nie raz nawet kilka miesięcy. Termin lepiej określić wcześniej i warto by znalazł się też na umowie wstępnej, która należy podpisać z zakładem stolarskim
– wysokie koszty. Cóż, meble gotowe z marketu mogą być nawet o połowę tańsze od tych oferowanych w zakładach stolarskich. Na cenę ma wpływ zapewne nie tylko jakość wykonania, lecz także użyte materiały. Gotowe meble robione są taśmowo ze zwykłej płyty meblowej. Zawiasy czy uchwyty też mogą pozostawiać wiele do życzenia a fachowcy, by nie stracić opinii i klientów stawiają raczej na jakość świadczonych usług

Przy zamawianiu mebli i tutaj nie jest ważne, czy w sklepie, czy w zakładzie stolarskim warto dopytać, czy w cenę wliczony jest ich montaż. Owszem mały stolik czy komodę można przywieźć i złożyć samodzielnie, lecz jeśli na zamówieniu są meble kuchenne czy też szafy do garderoby do ich złożenia potrzebna będzie ekipa a z tym niestety już ciężko. Zazwyczaj wykonawcy każą szukać sobie dodatkowych fachowców na własną rękę, a to będą już dodatkowe koszty. Płacąc za zrobienie mebli nawet kilkanaście tysięcy złotych dobrze, jeśli zostaną też zamontowane bez dodatkowej opłaty.

Meble drewniane czy z płyty meblowej?

I tutaj zawsze pojawia się problem. Meble do salonu czy kuchni wykonane z płyty meblowej nie będą aż tak drogie, gdyż taki materiał nie kosztuje dużo. Więcej przyjdzie zapłacić za usługę. Minusem będzie jednak ich trwałość. Na okleinie szybko mogą pojawić się rysy, może odklejać się od płyty, a to już nie będzie wyglądało estetycznie. Solidne meble z naturalnego drewna na pewno będą cechowały się trwałością i eleganckim wyglądem, lecz ich cena może odstraszać. Za mały stolik kawowy przyjdzie zapłacić nawet tysiąc złotych, więc koszt mebli do kuchni, nawet niewielkiej może wynieść kilka tysięcy złotych. Nie każdy już pozwoli sobie na taki luksus. Chytry dwa razy traci, więc nim podejmie się ostateczną decyzję, warto przeanalizować wszystkie za i przeciw, bo, mimo iż meble drewniane wyczyszcza portfel, to na pewno posłużą długie lata bez konieczności ich renowacji.

Poprzedni artykułGdzie wykorzystuje się klapy dymowe?
Następny artykułCentrum handlowe z wyposażeniem domu w Warszawie, Domo Strefa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj