Decydując się na budowę domu musimy rozważyć wiele różnych tematów i opcji. Często poświęcamy dużo czasu na edukację i wybór korzystnego jakościowo i cenowo rozwiązania. Wszak budujemy dom na lata, a często jest to nasza największa inwestycja w życiu, obarczona niejednokrotnie długoletnim kredytem. Wszystko musi być na „tip top”. Zakładając, że mamy już działkę (kupioną lub własną) od czego najlepiej zacząć? Od fundamentów!
Ława fundamentowa
Do wyboru mamy tradycyjne rozwiązanie w postaci ław i ścian fundamentowych. W budownictwie jednorodzinnym jest to najczęściej stosowane rozwiązanie. Ława to pozioma belka, najczęściej ze zbrojonego betonu, co zapewnia odporność na ściskanie czy rozciąganie. Ławy fundamentowe buduje się indywidualnie w zależności od projektu domu i wymogów gruntowych. Z reguły ławy pod wewnętrzne ściany są szersze, bo muszą wytrzymać obciążenie całego budynku, stropów, dachu, itd.
Płyta fundamentowa
Innym, ciekawym rozwiązaniem są płyty fundamentowe. Ta zyskująca popularność metoda budowania fundamentów pod dom sprawdza się wszędzie tam, gdzie wykonanie ław fundamentowych jest skomplikowane. Dotyczy to np. trudnych terenów, podmokłych gruntów lub podłoża o bliżej niepoznanej charakterystyce. Płyta fundamentowa to wylewana z betonu, zbrojona metalową siatką i prętami konstrukcja o charakterze monolitu. Oznacza to, że, w przeciwieństwie do ław fundamentowych, równomiernie rozkłada obciążenia całego domu. Dzięki temu unikniemy przykrej sytuacji pękających ścian po jakimś czasie od skończenia budynku.
Co wybrać?
Oba rozwiązania mają wady i zalety. Z punktu widzenia kosztowego przyjmuje się że płyta fundamentowa może być nieco droższa, ale nie zawsze. Tradycyjne ławy wymagają z pewnością dużo więcej czasu, dlatego też kwestia ceny wcale nie musi być taka oczywista. Bywają sytuacje, w których płyta fundamentowa jest tańsza. Jak już zostało wspomniane – ławy potrzebują więcej czasu. Płyty wykonuje się szybko i efektywnie. Pozwala to znacznie skrócić czas oddania budynku. Dodatkowo posiadają bezpośrednią izolację pionową i poziomą, dlatego efektywniej zatrzymują ciepło.
Najlepiej samemu zdobyć więcej informacji na temat płyt fundamentowych bezpośrednio o wykonawcy, np. firmy Termico. Wszystkie wątpliwości powinny zostać rozwiane 🙂