Diamentowe czy borazonowe – jakie ściernice wybrać?

0
Diamentowe czy borazonowe – jakie ściernice wybrać?

W przemyśle, produkcjach, a nawet przy niewielkich pracach remontowych wykorzystywane są narzędzia ścierne. Zakupić można je w wielu sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Znajdziemy szeroką ofertę, dzięki czemu każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Zazwyczaj różnią się między sobą ziarnem ściernym, rodzajem spoiwa, twardością i granulacją. Ważne jest także zastosowanie, oraz kształt narzędzia. Używane są m. in. do cięcia, szlifowania, polerowania, docierania oraz ostrzenia. Dodatkowo ściernice mają różne średnice i grubości korpusów. Dostosowane zostały do pracy zarówno na sucho, jak i na mokro. Oczywiście wybierając odpowiednią dla siebie, należy wziąć pod uwagę zalecaną prędkość skrawania.

Diament i borazon – materiały najczęściej wybierane

Diament i borazon posiadają bardzo wysoką trwałość. Znalazły zastosowanie jako materiały ścierne w wysokowydajnych procesach obróbki szlifierskiej. Narzędzia wykonane z tych materiałów posiadają bardzo dużą żywotność, co pozwala nam na zaoszczędzenie pieniędzy, ponieważ nie ma konieczności częstego wymieniania. Dodatkowo jest mały czas obróbki, przyśpieszając wykonywane prace. Warto również dodać, że wytwarzana jest niższa temperatura szlifowania, dzięki czemu prawie w ogóle nie występują uszkodzenia termiczne obrabianych materiałów. W rezultacie prac otrzymujemy jednolitą powierzchnię. Dużą popularnością cieszą się ściernice do polerowania korpusów pił oraz noży, które niezbędne są w wielu sytuacjach, pracach.

Zastosowanie ściernic

Narzędzie diamentowe idealnie nadają się do użycia przy szlifowaniu trudno obrabialnych materiałów. Dodatkowo uzyskują dobry stopień usuwania naddatku przy utrzymaniu wysokiej precyzji obróbki. Najczęściej tego rodzaju ściernice stosowane są do szlifowania węglików spiekanych, tarcz o spoiwie ceramicznym, szkła, a także innych twardych materiałów. Narzędzia borazonowe cieszą się dużą odpornością na temperaturę przy zachowaniu świetnych własności skrawających. Dodatkowo warto dodać, że nie ulegają niekorzystnym przemianom pod wpływem działania żelaza, dzięki czemu doskonale nadaje się do obróbki wszelkiego rodzaju twardych stali stopowych. Idealnie nadają się do szlifowania m. in.: stali szybkotnących, stali narzędziowych, stali nierdzewnych i wysokostopowych o twardości >55HRC. Warto dodać, że ściernice nie konkurują ze sobą, jedynie uzupełniają się podczas wykonywania prac. Oba rodzaje są idealne jako ściernice do polerowania korpusów pił oraz noży.

Jak dobrać odpowiednią ściernicę?

Wybierając ściernice zwróćmy uwagę na typ używanej przez nas szlifierki. Jeżeli mamy wybór, wówczas warto wiedzieć, że najlepszym rozwiązaniem są ściernice o dużych średnicach. Wówczas osiągamy lepszą jakość obrabianej powierzchni. Na osiągnięte rezultaty ma również wpływ rozmiar ziarna. Dobrze jest także wiedzieć jaki rodzaj obróbki będzie stosowany, czy będzie to zgrubna, czy wykańczający. Ważna jest również pożądana gładkość jaką chcemy uzyskać, oraz oczekiwana wydajność obróbki szlifierskiej. Pod uwagę należy wziąć koncentrację ziarna. W ściernicach diamentowych przyjęto K50 co odpowiada ilości 2, 2 kr ziarna ściernego na 1cm2 warstwy ściernej, natomiast w ściernicach borazonowych przyjęto V120 co odpowiada ilości 2, 09 kr ziarna ściernego na 1cm2 warstwy roboczej ściernicy.

Prawidłowe użytkowanie

Najczęściej wybierane są ściernice od martinno-abrasives.pl do polerowania korpusów pił oraz noży z materiałów twardych, takich jak: diament oraz borazon. Jednak odpowiednie użytkowanie wydłuży wydajność, oraz zwiększy jakość obrabianej powierzchni. W sytuacjach, gdy jest to tylko możliwe warto stosować proces szlifowania na mokro. Występuje wtedy chłodzenie, które polepsza usuwanie urobku oraz obniża temperaturę w strefie szlifowania. W przypadku obróbki zgrubna zawsze należy dobierać najgrubsze ziarno, które pozwoli nam na uzyskanie jak największej efektywności szlifowania. Dobrze jest także określić następujące parametry m. in.: typ ściernicy, wymiary warstwy ściernej oraz średnicę otworu lub trzpienia.

Poprzedni artykułWpływ cynku na stal
Następny artykułSilnie kryjące i trwałe systemy powłokowe dla profesjonalistów!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj