Czy w Twoim domu sprawdzi się fotowoltaika?

0

Panele fotowoltaiczne zamontowane na dachach domów lub na podwórkach to coraz częstszy widok. Nic dziwnego, pozyskiwanie w ten sposób energii jest bezpieczne, przyjazne dla środowiska i przede wszystkim darmowe. Zastanawiasz się, czy takie rozwiązanie sprawdzi się również u Ciebie? Czy inwestycja w instalację fotowoltaiczną opłaci się w Twoim przypadku? Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji.

Fotowoltaika – Szczecin, Kraków, a może Suwałki? Czy to, gdzie mieszkasz, wpływa na wydajność paneli fotowoltaicznych?

Sceptycy twierdzą, że montaż instalacji fotowoltaicznej w Polsce jest nieopłacalny, ze względu na to, że w sezonie jesienno-zimowym dociera do nas mniej światła słonecznego. To mit! Nie musisz się obawiać, że przez pół roku Twoja instalacja będzie nierentowna, a w pochmurny dzień nagle zabraknie Ci prądu.

Montaż paneli fotowoltaicznych opłaca się we wszystkich regionach Polski. Jeśli więc mieszkasz na północnym-zachodzie śmiało możesz szukać usługi wpisując w wyszukiwarkę „fotowoltaika szczecin”. Oczywiście są miejsca w Polsce, gdzie słońca jest więcej w ciągu całego roku i tam instalacja fotowoltaiczna opłaca się najbardziej (południowo-wschodnia Polska), jednak montaż paneli w innych regionach również może przynosić wymierne korzyści.

Opłacalność fotowoltaiki a położenie i wielkość dachu

Na wydajność paneli fotowoltaicznych duży wpływ ma położenie dachu. Najkorzystniej, jeśli dach jest położony w kierunku południowym, ewentualnie południowo-wschodnim lub południowo-zachodnim. Najmniej opłacalna okaże się instalacja na dachu skierowanym w kierunku północnym.

Oczywiście panele fotowoltaiczne można zamontować również na gruncie, ale w takim przypadku należy dysponować dość dużą działką. Miejsce montażu paneli musi być niezacienione, w bliskiej okolicy nie powinny więc rosnąć okazałe drzewa lub stać wysokie budynki.

Zanim zdecydujesz się zamontować panele fotowoltaiczne, należy obliczyć zapotrzebowanie na energię Twojego gospodarstwa domowego. Dzięki temu można oszacować, jaka wielkość instalacji będzie optymalna i czy na dachu lub działce jest wystarczająca ilość miejsca do montażu konkretnej liczby paneli.

Poprzedni artykułGotowe projekty domów – czy to dobry wybór dla Ciebie?
Następny artykułWewnętrzna roleta materiałowa – poznaj zalety i wady

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj