Czy kąt nachylenia dachu ma znaczenie?

0
Czy kąt nachylenia dachu ma znaczenie?

Kąt nachylenia dachu to kwestia bardzo istotna. Nie tylko z wizualnego punktu widzenia. Również ze względu na wybór pokrycia dachowego. Nie każdy materiał można wykorzystać przy wszystkich kątach nachylenia.

O tym dlaczego jeszcze kąt nachylenia dachu ma znaczenie przeczytasz w artykule.

Kąt ma znaczenie

Najpopularniejsze dachy, to te o kącie nachylenia między 35 a 45 stopni. Dlaczego akurat takie? To po prostu najlepsze rozwiązanie w naszej strefie klimatycznej. Jesienią i wiosną gdy mamy do czynienia z częstymi i intensywnymi opadami deszczu taki dach świetnie spełnia swoją rolę. Na bieżąco odprowadza nadmiar wody, dzięki czemu nie zalega ona na dachu, co byłby niekorzystne ze względów bezpieczeństwa. Przez swój ciężar mógłby osłabić konstrukcję dachu. Byłby też swoistym testem dla szczelności pokrycia dachowego.

Podobnie zimą, dachy o tym kącie nachylenia dobrze się sprawdzają. Śnieg od razu spada w dół, nie zalega na dachu i nie obciąża go. Jedynie w górach, gdzie opady śniegu są obfitsze dopuszcza się dachy bardziej spadziste. Dzięki temu jeszcze skuteczniej walczą z osadzającym się białym puchem.

Kąt nachylenia, a pokrycie dachowe

Zasada jest taka, że im spadek dachu, tym mniej rygorystyczne zasady co do wykorzystania rodzaju pokrycia. Mimo to nie zaleca się wykonywania dachów o bardzo dużym kącie nachylenia – mowa tu o kącie powyżej 60 stopni. W takich sytuacjach konieczne jest dodatkowe mocowanie elementów pokrycia, po zawietrznej stronie powstaje podciśnienie, które może powodować odpadanie elementów pokrycia. Kolejna kwestia to okno dachowe. Przy takich dachach ich montaż też jest znacznie utrudniony.

Jaki kąt nachylenia wybrać?

Ostatnio bardzo modne są dachy płaskie tzw. stropodachy. Rozwiązane bardzo ciekawe, aczkolwiek wymagające jeszcze pewnych usprawnień technologicznych. Problematyczne jest to jak zmieścić w takim dachu okno dachowe – w końcu jakiś dopływ naturalnego światła musi być. Są też problemy z odprowadzaniem nadmiaru wody. W każdym razie to jaki kąt nachylenia będzie miał dach twojego domu nie zależy od Ciebie, a od miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zanim zaczniesz rozglądać się za projektem domu sprawdź zapisy. W wyjątkowych sytuacjach dopuszczalna jest niewielka zmiana kąta nachylenia dachu, ale zawsze jest to sprawa rozstrzygana indywidualnie przez właściwe instytucje.

Szukasz profesjonalnych porad fachowców z branży budowlanej? – znajdziesz je na fachowydekarz.pl

 

Poprzedni artykułPanele ogrodzeniowe – co wyróżnia je spośród innych ogrodzeń metalowych?
Następny artykułKlamka do drzwi to nie wszystko – jak wybrać szyld klamkowy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj