Czy izolacje fundamentów są konieczne?

0

Zbliżają się wakacje, a dla większości z nas kojarzą się one z palącym słońcem, wodą i wypoczynkiem. Idąc na plaże pamiętamy o kąpielówkach, ręcznikach, czasami parawanach i kremach z filtrem. I tak jak krem z filtrem chroni nasza skórę przed słońcem i jego szkodliwym promieniowaniem, tak izolacja fundamentów chroni konstrukcję budynku przed wilgocią i innymi szkodliwymi czynnikami, które mogą powodować korozję i osłabienie domu.

Konsekwencje braku izolacji

Izolacja naszego budynku powinna zawsze zaczynać się od izolacji fundamentów. Wiele osób bagatelizuje tę czynność, często poprzez niewiedzę lub brak finansów. Jeśli czegoś nie widać – nie musi tego być. Nic bardziej mylnego. Brak odpowiedniego zabezpieczenia naszych fundamentów może prowadzić do uszkodzeń konstrukcyjnych i osłabienie struktury betonowej lub murowanej. Najbardziej zagrożonym elementem naszej konstrukcji są elementy metalowe, które mogą ulec korozji. Belki stropowe czy podłogi wykonane z drewna po czasie mogą spróchnieć.

Zawilgocenie ścian i podłóg prowadzi do powstawania pleśni i grzybów, co może być szkodliwe dla naszego zdrowia. Alergia, problemy z układem oddechowym i astmy to niektóre z chorób, które mogą się pojawić przez pleśń i wilgoć. Powoduje to także powstawanie nieprzyjemnych zapachów, które bardzo ciężko “wyrzucić” z naszego domu. Osuszacze powietrza są dobrym rozwiązaniem, jeśli mamy wykonaną izolację naszych fundamentów, w przeciwnym wypadku będzie to syzyfowa praca.

Brak izolacji fundamentów może prowadzić także do utraty ciepła zimą i przegrzewania pomieszczeń latem. Powoduje to zwiększenie kosztów ogrzewania lub wymaga dodatkowego chłodzenia. Brak izolacji obniża także wartość nieruchomości – budynki z wilgocią i pleśnią zawsze będą mniej atrakcyjne.

Rodzaje izolacji fundamentów

Wyróżniamy dwa rodzaje izolacji naszych fundamentów: pionową i poziomą. Pionowa izolacja stosowana jest poprzez nakładanie pędzlem hydroizolacji na zewnątrz naszych fundamentów, często stosując produkty bitumiczne. Wykorzystuje się także papy, membrany, roztwory i masy asfaltowo podobne. Jeśli zabezpieczymy to także odpowiednio wykonanym drenażem opaskowym, który usuwa wodę gruntową z okolic fundamentów – praktycznie nie pozwolimy na dostawanie się wody.

Izolację poziomą stosuje się na ławach lub płytach fundamentowych. Papa lub szlam zabezpiecza górę naszych murów, gdy woda będzie się “podciągała”.

Nie możemy także zapominać o tym, by nasze fundamenty zachowały ciągłość. Nie możemy zrobić izolacji na połowie budynku, ponieważ woda znajdzie swoje miejsce i przejdzie bokiem do naszych murów. Izolacja musi być trwale połączona. Aby zachować ciągłość izolacji pionowej i poziomej, warto skonsultować się z fachowcami Energetycznego Projektu.

Czy izolacje są konieczne?

Izolacje fundamentów są niezbędne do ochrony naszej konstrukcji budynku oraz nie pozwala na powstawanie wilgoci i pleśni. Aby jednak odpowiednio zaizolować nasze fundamenty, warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia Energetycznego Projektu.

Poprzedni artykułCo warto wiedzieć o ubezpieczeniach nieruchomości w Wielkiej Brytanii?
Następny artykułAutonomiczne urządzenia budowlane- czy operatorzy zostaną zastąpieni?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj