Części do maszyn JCB – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

0

Maszyny budowlane muszą być regularnie serwisowane. Konieczne staje się wymienianie poszczególnych elementów, które ulegają zużyciu podczas eksploatacji. Są także narażone na awarię, dlatego istotne staje się zapobieganie poważnym uszkodzeniom. Maszyna od razu zaczyna działać efektywniej, jeśli wymieni się w niej części. Jest to relatywnie niewielki wydatek w porównaniu z kosztami związanymi z awarią kosztownego urządzenia. Ceny maszyn specjalistycznych są liczone w tysiącach złotych. Najprościej i najtaniej będzie wymienić zepsute części na nowe, aby maszyna mogła być ponownie użytkowana.

Jakie części do JCB należy wymieniać najczęściej?

W przypadku części do maszyn JCB można mówić o niezwykłej trwałości. Pomimo dużej wytrzymałości, która wynika z wysokiej jakości, nadal trzeba liczyć z regularnymi wymianami poszczególnych elementów. Niektóre części do maszyn budowlanych zużywają się szybciej. Zaliczyć można do nich:

  •   Zbiorniki,
  •   Chłodnie,
  •   Elementy ruchome,
  •   Łańcuchy,
  •   Podzespoły mające kontakt z cieczami,
  •   Przekładanie,
  •   Elementy narażone na zabrudzenia,
  •   Silniki,
  •   Elementy składające się na układ hydrauliczny.

Regularne wymienianie części do koparki JCB i innych maszyn budowlanych jest niezwykle istotne, bo w ten sposób można przeciwdziałać wystąpieniu poważnych uszkodzeń i awarii. Niektóre elementy są szczególnie narażone na szybsze zużycie, wobec tego należy na bieżąco sprawdzać ich stan i dokonywać naprawy lub wymiany. W ten sposób możliwe staje się zaoszczędzenie czasu i pieniędzy. Serwis maszyn budowlanych wiąże się niestety z koniecznością ponoszenia wysokich kosztów. Warto wobec tego obniżyć je, wystarczy nie dopuścić do zużycia elementów eksploatacyjnych. Newralgiczne są części i podzespoły pracujące z cieczami. Płyny nie powinny pozostawać przez dłuższy czas w zbiornikach i przewodach, bo wiąże się to z zachodzeniem pewnych procesów chemicznych. Mają one negatywny wpływ na pracę maszyn. Ciecz w podzespołach staje się bardzo problematyczna szczególnie w okresie zimowym, gdy dochodzi do jej zamarznięcia przy ujemnych temperaturach. Prowadzi to do wystąpienia uszkodzenia całej części.

Części w maszynach budowlanych, które są podatne na zabrudzenia, zużywają się częściej. Należy je dokładnie oczyszczać i oczywiście regularnie wymieniać. Problemem staje się także rdza, która prowadzi do niszczenia zbiorników i chłodni. Konieczne staje się jej wymienienie. Elementy ruchome są podatne na uszkodzenia i zużywają się bardzo szybko. Jeśli tylko zostanie zaobserwowane ich nieprawidłowe działanie, to należy dokonać przeglądu maszyny i wymiany części. Łańcuchy i przekładnie muszą być na bieżąco czyszczone i smarowane. Trzeba robić to przed każdym użyciem maszyny. Niezbędna staje się także regularna wymiana, aby uniknąć poważnej awarii. Część układu hydraulicznego odpowiada w dużej mierze za efektywną pracę maszyny. Trzeba systematycznie zmieniać zarówno filtry, jak i poszczególne elementy ze względu na ich szybkie zużycie. Ma to szczególne znaczenie także w przypadku silników. Maszyna nie może właściwie pracować przy starym filtrze i oleju.

Na co zwraca uwagę przy wyborze części do maszyn JCB?

Przy wyborze części do maszyn budowlanych niezwykle istotna jest przede wszystkim ich jakość. Warto wobec tego zdecydować się wyłącznie na produkty renomowanych marek. Znaczenie mają wysokie walory użytkowe i bezpieczeństwo. Warto poświęcić trochę czasu i przyjrzeć się częściom, czy zostały one precyzyjnie wykonane. Kluczowe staje się oczywiście idealne dopasowanie ich do konkretnego modelu maszyny. Części muszą być niezwykle wytrzymałe, niepodatne na uszkodzenia mechaniczne, działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Elementy eksploatacyjne poddaje się działaniu dużych obciążeń. Dobrej jakości części odznaczają się długą żywotnością. Istotne będzie zwrócenie uwagi na certyfikaty. Części mają spełniać wszystkie normy jakościowe i dotyczące bezpieczeństwa użytkowania. Należy kierować się oznaczeniami widniejącymi na opakowaniu części. Znajomość kategoryzacji to podstawa, aby dobrać właściwe elementy.

Części do maszyn oryginalne czy zamienniki?

W sprzedaży znajdują się części do maszyn oryginalnych i zamienne. Najlepszym rozwiązaniem byłoby oczywiście zdecydować się na produkty od producenta, który odpowiada także za stworzenie konkretnego urządzenia. Trzeba jednak liczyć się z koniecznością ponoszenia wysokich kosztów. Zamienniki są tańsze, ale pojawia się pytanie, co z kwestią jakości. Niektórzy obawiają się, że pozostawia ona wiele do życzenia. Nie musi tak jednak być, jeśli wybierze się produkt ze sprawdzonego źródła. W przypadku oryginalnych części można mieć pewność, że będą one idealnie dopasowane. Nie ma problemu z dobraniem właściwego modelu. Logo producenta to znak, że elementy eksploatacyjne powstały w ściśle określonych warunkach, pod nadzorem. Przeprowadzono liczne testy, które potwierdzają jakość i bezpieczeństwo użytkowania. Wystarczy zwrócić uwagę na numer widniejący na części i porównać go z numerem katalogowym, aby wiedzieć, co kupić. Znika ryzyko nietrafionego zakupu. 

Oryginalne części najczęściej służą przez dłuższy czas niż zamienniki. Ulegają powolniejszemu zużyciu. Cechują się wysoką wytrzymałością. Ogromną zaletą jest także zachowanie gwarancji. Trzeba mieć na uwadze to, że niektórzy producenci zastrzegają sobie jej utratę w przypadku sięgnięcia po zamienniki. Lepiej nie ryzykować, bo serwis maszyn budowlanych wiąże się z wysokimi kosztami. Części muszą być regularnie wymieniane, dlatego należy zdecydować się na produkty wysokiej jakości. Nie ma również problemu z dostępnością oryginalnych części do maszyn. Zwykle nie ma nawet potrzeby czekania na sprowadzenie z magazynu. Są dostępne w sklepach ze sprzętem budowlanym lub u dealerów. Szybkie pozyskanie części jest niezwykle istotne, bo przeciwdziała przestojom w pracy. Po zamienniki sięga się głównie ze względów ekonomicznych. Są one znacznie tańsze od oryginalnych elementów. Należy jednak zwracać szczególną uwagę na jakość materiałów oraz certyfikaty.

Partnerem artykułu jest topservice-24.pl

Poprzedni artykułCzy domki modułowe są trwałe?
Następny artykułWanna wolnostojąca – komfortowe i nowoczesne rozwiązanie do Twojej łazienki!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj