Woda opadowa to bardzo cenny zasób. Do jej gromadzenia i ponownego wykorzystania służą specjalnie skonstruowane zbiorniki retencyjne. Zbiorniki mają zresztą znacznie szersze zastosowanie niż tylko zbieranie deszczówki – gdzie jeszcze wykorzystuje się takie konstrukcje?
Na czym polega retencja wód opadowych?
Retencja wody opadowej jest bardzo ważna dla środowiska, jak i bezpieczeństwa ludzi. Zagrożeniem jest nie tylko susza, ale też nadmiar wody, ponieważ wtedy może dojść do groźnych powodzi albo lokalnych podtopień, które mają długotrwałe konsekwencje. Dzięki retencji można w bezpieczny sposób zmagazynować nadmiar wody, a następnie wykorzystać ją do podlewania zieleni, mycia miejskiej infrastruktury, płukania kanałów kanalizacyjnych. Odzyskana woda może się przydać także przy niektórych procesach technologicznych w zakładach produkcyjnych.
Jakie jest inne zastosowanie zbiorników retencyjnych?
Retencja wody opadowej to tylko jedno z zastosowań zbiorników retencyjnych. Są także specjalne konstrukcje przeciwpożarowe, w których trzymana jest woda służąca do gaszenia pożarów – są to zbiorniki o bardzo wysokiej szczelności, wyposażone w zawór pływakowy umożliwiający utrzymanie wymaganego poziomu wody. Żelbetowe zbiorniki idealnie też sprawdzają się jako magazyny na ścieki sanitarne, pochodzenia rolniczego, przemysłowe lub do przetrzymywania wody technologicznej. Prócz tego wykorzystuje się jeszcze zbiorniki betonowe jako komory inspekcyjne, połączeniowe, przepływowe, jako pompownie, części oczyszczalni ścieków, tłocznie, obudowy urządzeń technologicznych w sieciach kanalizacyjnych.
Jak zbudować zbiornik retencyjny?
Najlepszym rozwiązaniem są prefabrykaty betonowe, dostępne na Sienkiewicz.com.pl. Są to zbiorniki charakteryzujące się bardzo dobrymi parametrami technicznymi, które nadają się do magazynowania zarówno wody, jak i innych cieczy. Oferta produktów betonowych jest na tyle szeroka, że da się dzięki nim wybudować zbiornik o dowolnej objętości retencyjnej, zgodnie z zapotrzebowaniem inwestora. Projekt konstrukcji uwzględnia wiele czynników: wymaganą objętość, zagłębienie zbiornika, dojazd na miejsce budowy, ukształtowanie terenu oraz jego otoczenie. Zbiorniki żelbetowe mogą mieć dodatkowe wyposażenie, jak kominy złazowe, stopnie albo drabiny, kominki wentylacyjne, króćce ssawne do poboru wody.