Pod koniec 2024 roku pojawiło się wiele niejednoznacznych informacji dotyczących zmian cen gazu ziemnego. Media podawały różne wartości – jedne źródła mówiły o podwyżkach sięgających 25%, inne natomiast, w tym Urząd Regulacji Energetyki, zapewniały, że łączny wzrost opłat nie przekroczy 5%. Sprawdźmy, jak sytuacja wygląda w praktyce, analizując dane dotyczące największego dostawcy i dystrybutora gazu w Polsce.
Z czego składa się rachunek za gaz?
Na całkowity koszt korzystania z gazu ziemnego składają się cztery kluczowe opłaty. Dwa pierwsze elementy zależą od taryf sprzedawcy gazu, natomiast kolejne dwa wynikają z opłat przesyłowych naliczanych przez dystrybutora.
Obecnie, w przypadku PGNiG, opłaty wchodzące w skład cen gazu w sprzedaży pozostają bez zmian od lipca 2024 roku i wynoszą:
- Opłata abonamentowa: 6,3 zł/miesiąc
- Opłata za paliwo gazowe: 0,23965 zł/kWh
Zmianie natomiast uległy stawki dystrybucyjne Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG), które od 2025 roku wynoszą:
- Opłata dystrybucyjna stała (dla regionu warszawskiego): 64,92 zł/miesiąc (poprzednio 52,05 zł/miesiąc)
- Opłata dystrybucyjna zmienna: 0,03919 zł/kWh (wcześniej 0,03142 zł/kWh)
Ile więcej zapłacimy za gaz w 2025 roku?
Ostateczny koszt ogrzewania zależy od wielu czynników: wielkości budynku, jego izolacji, systemu grzewczego czy poziomu zużycia ciepłej wody. Dla przejrzystości specjaliści marki Vaillant przeanalizowali przykład domu o powierzchni 150 m², zamieszkałego przez cztery osoby.
Rozpatrujemy tu trzy warianty budynków:
- Nowy, dobrze izolowany dom z ogrzewaniem podłogowym i wentylacją z odzyskiem ciepła (straty ciepła: 40 W/m²).
- Dom po częściowej termomodernizacji, wyposażony w grzejniki (straty ciepła: 60 W/m²).
- Budynek nieocieplony, z grzejnikami wymagającymi wysokiej temperatury zasilania.

Analiza wykazuje, że w zależności od wariantu budynku, roczne rachunki za gaz wzrosną od 4% (dla domu nieocieplonego) do 5,3% (dla nowego domu). Dzieje się tak, ponieważ w budynkach o dużym zużyciu gazu głównym kosztem pozostaje cena paliwa, która nie uległa zmianie. Natomiast w budynkach dobrze ocieplonych, gdzie udział opłat stałych w rachunku jest większy, wzrost kosztów procentowo wypada wyżej.
Gaz ziemny vs. inne źródła ogrzewania
Jak koszt ogrzewania gazowego wypada w porównaniu do innych technologii? Wnioski są jednoznaczne:
- Nieocieplone budynki generują bardzo wysokie rachunki, niezależnie od używanego paliwa. Jeśli dom nie przeszedł termomodernizacji, koszty ogrzewania będą znaczące.
- W budynkach częściowo ocieplonych i nowych, ogrzewanie gazowe jest kosztowo porównywalne z kotłem na pellet, ale wyraźnie tańsze od ogrzewania olejowego.
- Pompa ciepła w dobrze izolowanym budynku okazuje się najbardziej ekonomicznym wyborem – szczególnie w systemach niskotemperaturowych, jak ogrzewanie podłogowe.

Jakie są prognozy cen energii na najbliższe miesiące?
Aktualnie ceny gazu ziemnego na rynkach światowych są ponad dwukrotnie wyższe niż przed 2022 rokiem, co przekłada się na wzrost opłat dla odbiorców końcowych. Jeśli jednak sytuacja międzynarodowa się unormuje, w przyszłości może dojść do obniżki cen surowca.
Koszty oleju opałowego na początku 2025 roku spadły o około 20% w porównaniu do roku ubiegłego, jednak nadal pozostaje on jednym z najdroższych źródeł ogrzewania. Pellet również jest znacznie droższy niż przed 2022 rokiem – wzrost popytu na paliwa alternatywne spowodował nawet dwukrotny wzrost cen. Dodatkowo, w najbliższym czasie planowane są nowe normy jakościowe dla pelletu, co może wpłynąć na jego dostępność i cenę.
* Podane wartości to ceny netto.