Balustrady balkonowe – przegląd dostępnych rozwiązań

0

W dzisiejszych czasach trudno jest wyobrazić sobie dom czy mieszkanie bez balkonu. Budując własny dach nad głową bądź pracując w branży deweloperskiej przychodzi moment, w którym trzeba dokonać wyboru odpowiedniej balustrady. Tylko z pozoru styl wybranych barierek wydaje się kwestią drugorzędną. W końcu estetyka jest niemniej ważna od funkcjonalności konstrukcji. W takich sytuacjach często zastanawiamy się, które z nich wybrać, by materiały z nich wykonane nie tylko dobrze się prezentowały, ale posłużyły nam na lata? Doskonałym rozwiązaniem, w takim przypadku jest postawienie na nowoczesne konstrukcje aluminiowo-szklane.

FUNKCJE BALUSTRAD W BUDOWNICTWIE MIESZKANIOWYM

Balustrady murowane choć sprawiają wrażenie ciężkich i przysadzistych, doskonale wyznaczają granice balkonu, zapewniając pełne bezpieczeństwo jego użytkownikom. Wyróżniamy balustrady murowane pełne lub dodatkowo połączone z innymi materiałami. Te pierwsze całkowicie chronią przed wiatrem tworząc enklawę pozwalającą na swobodny odpoczynek w przestrzeni niewidocznej dla przechodzących w pobliżu ludzi. Bardzo ważnym elementem podczas budowy tego typu balustrady jest odpowiednie odprowadzenie wody z balkonu. Zaleca się, aby szczyt balustrady był lekko pochylony, w celu uniknięcia przedostania się wody do wnętrza muru. Posadzka balkonu powinna być również uformowana ze spadkiem tak, aby deszczówka miała możliwość ujścia przez otwory odprowadzające, usytuowane przy dolnej krawędzi konstrukcji.

Balustrady na balkon z betonu kojarzą się ze stabilnością i trwałością, niemniej jednak są coraz rzadziej wybieraną opcją. Najczęściej widujemy je jako balustrada do bloków mieszkalnych, jako element nowoczesnego wykończenia z pominięciem ozdób lub rzeźbień. Spotkać je można również w niektórych domach, gdzie są ciekawie dekorowane i pasujące do klasycznej stylistyki. Wadą tego typu rozwiązania jest duże zacienienie balkonu. Podobnie jak w przypadku balustrad murowanych należy pamiętać o wykonaniu dobrego odwodnienia.

BALUSTRADY METALOWE

Najczęściej wykorzystywanym materiałem do balustrad balkonowych jest stal nierdzewna. Takiego typu rozwiązanie wygląda elegancko bez żadnych dodatków, jak i w towarzystwie innych materiałów. Balustrada balkonowa powinna współgrać z architekturą budynku czy też bloku. Okazałe egzemplarze mieszkalne zwykle wykańcza się bardziej masywnymi barierkami w odróżnieniu od nowoczesnych budynków, które lepiej się prezentują z minimalistycznymi konstrukcjami. Wykorzystanie metalu do wykończenia mieszkania pozwala osiągnąć dowolny efekt w zależności od potrzeb.

BALUSTRADY BALKONOWE ALUMINIOWE

Zaletą tego typu balustrad balkonowych jest również ich łatwość w obróbce. Aluminium bez problemów wygina się w łuki, dzięki czemu znalazło ono zastosowanie m.in. przy zabudowie nietypowych balkonów. Ten lekki materiał świetnie komponuje się ze szkłem tworząc bardzo estetyczne i modne konstrukcje. Przykładowe projekty balustrad aluminiowo-szklanych oferuje firma SALGAT.

BALUSTRADY BALKONOWE SZKLANE

Balustrady szklane na balkon stanowią uniwersalne rozwiązanie, które nadaje ponadczasowy charakter mieszkaniom i domom różnej wielkości. Szklane konstrukcje tworzą wyjątkowy klimat i wprowadzają wrażenie lekkości, dzięki czemu efektownie współgrają z wieloma rodzajami elewacji. Jedną z największych zalet balustrady balkonowej wykonanej z tego typu materiału jest zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa użytkowników. Wykonana jest ze szkła laminowanego VSG lub laminowanego hartowanego VSG ESG, które wykazują niezwykłą trwałość. Szkło laminowane bezpieczne tj. VSG powstaje na skutek sklejenia dwóch szklanych tafli za pomocą specjalnej folii PVB (poliwynylobutylowej). Dzięki niej szybę ciężko jest stłuc, a nawet jeśli do tego kiedykolwiek dojdzie, szkło pozostaje w jednym kawałku i nie rozpada się na drobne odłamki. Oznaczeniem ESG określa się szkło hartowane, które poddawane jest specjalnej obróbce termicznej. Dzięki temu zabiegowi, znacznie wzrasta jego odporność na uszkodzenia. W przypadku szkła VSG ESG jeszcze trudniej jest go uszkodzić, co zapewnia maksymalną ochronę dla użytkowników.

Jedną z najbardziej popularnych opcji jest postawienie na balustrady całoszklane. Ich cechą rozpoznawczą jest brak widocznych elementów konstrukcyjnych, co czyni je materiałem ponadczasowym. Niewątpliwą zaletą szklanych balustrad balkonowych są walory estetyczne. Przeźroczysty materiał przepuszcza promienie słoneczne, dzięki czemu przestrzeń wokół balkonu wydaje się optycznie większa. Szkło nie wymaga konserwacji i jest łatwe do utrzymania w czystości. Pielęgnacja szklanych balustrad nie różni się od standardowego czyszczenia okien. Gdy chcemy zaoszczędzić trochę czasu i energii można postawić na szkło samoczyszczące pokryte mineralną substancją. Na takiej tafli zanieczyszczenia rozkładają się pod wpływem promieni słonecznych. Ponadto pod wpływem światła powłoka nabiera właściwości hydrofilowych, dzięki którym, woda nie skrapla się na powierzchni szyby, a swobodnie spływa, spłukując przy okazji nagromadzone zanieczyszczenia. Szklane balustrady są odporne na zarysowania i uszkodzenia, przez co na długo zachowują swą świeżość i blask.

Balustrada balkonowa to element dekoracyjny zamykający przestrzeń domu i dający poczucie bezpieczeństwa. Materiał, który jest z nich wykonany powinien być zgodny nie tylko z architekturą mieszkania i detalami na elewacjach, ale również naszymi wewnętrznymi przekonaniami i gustem. Jeśli pragniemy, aby nasze mieszkanie stało się bardziej nowoczesne i ponadczasowe warto postawić na konstrukcje aluminiowo-szklane. Balustrady szklane to nie tylko walory wizualne, ale również bezpieczeństwo i rozwiązanie na lata.

Poprzedni artykułSchiedel: wentylacja, kominy… Popularne produkty marki Schiedel
Następny artykułNa co warto zwrócić uwagę podczas wyboru kabiny prysznicowej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj