Akumulator do zasilania awaryjnego. Czy warto go kupić?

0
akumulator do zasilania awaryjnego

Nie da się ukryć, że jesteśmy społeczeństwem technologicznym. Praca większości maszyn i urządzeń, z których korzystamy, opiera się na zasilaniu elektrycznym. Czy w związku z tym potrzebujemy systemów zasilania awaryjnego? Odpowiedź jest oczywista! Kluczowym elementem takiego systemu jest akumulator. W poniższym artykule znajdziesz kilka wskazówek ułatwiających wybór odpowiedniego modelu.

Czy każdy akumulator będzie odpowiedni?

Akumulatory do zasilania awaryjnego to specyficzne urządzenia, przy których wyborze obowiązują pewne zasady. Zanim jednak do nich przejdziemy, sprawdźmy jakie akumulatory dostępne są na rynku.

Akumulator samochodowy

Jak sama nazwa wskazuje, akumulator samochodowy nie jest przeznaczony do zasilania awaryjnego. Akumulator kwasowo-ołowiowy z elektrolitem w stanie ciekłym służy do rozruchu samochodu, czasami kilka lub kilkanaście razy dzielnie. Oznacza to duży prąd w krótkim czasie i małą wytrzymałość na obciążenie ciągłe. Wydzielające się w procesie elektrolizy gazy w zasadzie eliminują go do zastosowań w zamkniętych pomieszczeniach, w których przebywają ludzie. Zdecydowanie nie sprawdzą się jako akumulatory do zasilania awaryjnego.

Akumulator AGM (Absorbent Glass Mat)

Ten rodzaj akumulatora posiada matę szklaną absorbującą elektrolit. Dalej jest to akumulator kwasowo-ołowiowy, ale właściwości absorpcyjne maty szklanej nie pozwalają na jego uwolnienie. Akumulatory AGM są konstrukcjami szczelnymi niewymagającymi obsługi, często wyposażone są w system jednokierunkowych zaworów bezpieczeństwa VRLA, pozwalających na wyrównanie ciśnienia gazów w sytuacjach niewłaściwej eksploatacji. Typowe rozwiązanie do pracy buforowej, na przykład jako akumulator do alarmu. Praca buforowa polega na ciągłym ładowaniu podczas prawidłowej pracy systemu i długotrwałym rozładowaniu w sytuacji braku zasilania sieciowego.

Akumulator żelowy (GEL)

Elektrolit wymieszany z krzemionką otrzymuje postać żelu. Podobnie jak akumulator AGM, także akumulator żelowy jest konstrukcją zamkniętą, odporną na zmiany położenia i wibracje. Jest rozwiązaniem posiadającym dłuższy okres eksploatacji, ale znacznie droższym od akumulatora AGM. Również mogą występować jako akumulatory do zasilania awaryjnego.

akumulator do alarmu

Zasilanie awaryjne systemów alarmowych

Ze względu na swoje zalety, jak brak konieczności uzupełniania elektrolitu, szczelność budowy, odporność na czynniki zewnętrzne oraz możliwość pracy w różnych pozycjach – akumulatory AGM znalazły wiele zastosowań. Jednym z nich jest zasilanie awaryjne systemów alarmowych. Systemy te rzadko muszą funkcjonować bez zasilania zewnętrznego, a moc potrzebna do ich prawidłowego funkcjonowania jest stosunkowo niewielka. Jest to powód, dla którego AGM to idealny akumulator do alarmu.

Pojemność, jaką powinien dysponować akumulator do alarmu, dobiera się na podstawie liczby elementów całego systemu – czujek, urządzeń sterujących, manipulatorów, zamków itp. Przy założeniu, że wymagana jest pełna moc zasilanych urządzeń, akumulator powinien zapewnić ich funkcjonowanie przez co najmniej 24 godziny. Jest to możliwe tylko w sytuacji odpowiedniego doboru pojemności akumulatora oraz jego zasilacza.

Inne zastosowania akumulatorów AGM

Pozostając w tematyce zasilania awaryjnego, nie można nie wspomnieć o kilku innych zastosowaniach akumulatorów awaryjnych. Rozwiązanie najbardziej popularne to zasilacze UPS (Uninterruptible Power Supply). Są to złożone urządzenia do zapewnienia zasilania awaryjnego. Składają się z akumulatora, sterownika oraz przemiennika prądu stałego na prąd zmienny. Akumulator do UPS to standardowy AGM, o odpowiednio dobranych parametrach oraz gabarytach. Dla poprawy parametrów działania często stosuje się moduły bateryjne do UPS. W skrócie są to specjalne kasety, zazwyczaj wymienne, mieszczące kilka akumulatorów zasilających UPS.

Innym stosunkowo dobrze znanym rozwiązaniem są akumulatory do oświetlenia awaryjnego. Służą jako oświetlenie drogi do wyjścia z budynku w czasie awarii lub zaniku zasilania podstawowego. Jest stosowane wszędzie tam, gdzie w wyniku braku zasilania może dojść do zagrożenia życia lub zdrowia ludzi, zagrożenia dla środowiska i powstania znacznych strat materialnych.

Poprzedni artykułSzlifowanie belek drewnianych? Tylko z profesjonalnymi tarczami najwyższej klasy
Następny artykułKanna Paciorecznik – jak sadzić i dbać o kwiaty kanny?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj