Zakres stosowania pali prefabrykowanych

0

Nowoczesne i innowacyjne materiały oraz rozwiązania konstrukcyjne pojawiają się bardzo często przede wszystkim w branży budowlanej. Są to między innymi rozwiązania, które jeszcze kilkanaście lat temu w ogóle nie były dostępne. Zdecydowanie takie materiały nie tylko przyspieszają cały proces budowy, ale także znacznie go ułatwiają lub wręcz umożliwiają budowę tam gdzie wcześniej nie było to możliwe. Do grupy takich rozwiązań zaliczane są między innymi pale prefabrykowane. Zatem czym dokładnie jest tego typu rozwiązanie oraz w jakich dziedzinach znajduje zastosowanie?

Coraz chętniej wybierane pale prefabrykowane

Pale prefabrykowane są to elementy żelbetowe, które są gotowe do montażu po dostarczeniu na plac budowy. Zazwyczaj instalowane są w gruncie tylko za pomocą specjalistycznej jednostki sprzętowej nazywanej kafarem. Jest ona wyposażona w specjalny system wibracyjny lub udarowy w zależności od zastosowanej technologii. Już od wielu lat tego typu instalacje stosowane są w szczególności na rynku geotechnicznym, głównie w celu posadowienia budynków na gruntach o niskiej stabilności. Możliwe jest zastosowanie palowania dla każdego typu obiektów budowlanych, w szczególności w zróżnicowanych warunkach gruntowych.

Jakie jest zastosowanie pali prefabrykowanych?

Wspomniane żelbetowe pale prefabrykowane znajdują zastosowanie przede wszystkim w celu wzmocnienia słabego podłoża gruntowego pod budowę różnych obiektów budowlanych. Palowanie wykorzystuje się przede wszystkim w branży energetycznej jako palowy fundament pod słupy elektroenergetyczne oraz instalacje OZE (turbiny wiatrowe). Modernizacja sieci trakcyjnych to również jeden z podstawowych obszarów wykorzystania pali prefabrykowanych, gdzie pojedyncze pale stosuje się głównie jako fundament dla słupów trakcyjnych. Niebagatelne zastosowanie znajdują również w budownictwie drogowym do umacniania nasypów drogowych, czy też powszechnie występujących przyczółków mostowych. W przypadku inwestycji deweloperskich lub przy budowie domów prywatnych, pale prefabrykowane umożliwiają pośrednie posadowienie budynków lub wzmocnienie istniejących fundamentów. Z tego powodu warto używać je w szczególności w celu posadowienia obiektów przykładowo na gruntach organicznych, których wilgotność może wynosić aż do kilkuset procent.

Największe zalety pali prefabrykowanych

Do największych zalet tego typu technologii można zaliczyć między innymi szybkość wykonania, a także pełną kontrolę nad procesem palowania. Warto dodać, że jest to możliwe nawet w przypadku, gdy grunt charakteryzuje się niskimi parametrami wytrzymałościowymi. Dodatkowo, istnieje możliwość instalowania tych elementów pod określonym kątem (do 30 stopni, w szczególnych przypadkach do 45 stopni). Warto wiedzieć, że projektanci cenią sobie tą technologię, głównie z uwagi na zdolność przenoszenia różnych sił poziomych i różnorodnych momentów zginających, które występują niezależnie od warunków gruntowych.

Zdecydowanie pale prefabrykowane są bardzo popularnym rozwiązaniem wybieranym na współczesnych placach budowy. Zastosowanie tej technologii daje możliwość w szybkim czasie przystosować grunt do rozpoczęcia prac budowlanych, ale również pozwala na sprawną modernizację istniejących obiektów, jak na przykład sieć trakcyjna czy elektroenergetyczna. Dużą zaletą zastosowania prefabrykatów jest fakt, że są one już półproduktem, który można łatwo transportować i tym samym nie wymagają zbyt wiele pracy na miejscu budowy.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości Pali-Prefabrykowanych

Poprzedni artykułJak wyposażyć kuchnię?
Następny artykułIdealne baterie łazienkowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj