Wentylacja w domu

0
Wentylacja w domu

Zapewnienie w domu mieszkalnym właściwej jakości powietrza jest niezbędne dla zachowania komfortu życia wszystkich domowników. Dlatego tak ważny jest sprawnie działający system wentylacji. Trzeba przy tym przestrzegać wymagań, jakie narzucone są na wykonawców systemów wentylacji przez normę PN-83/B-03430. Można zastosować wiele różnych rodzajów wentylacji w domu. Sprawdźmy, jakie mają one wady i zalety.

Na czym polega wentylacja?

Proces wentylacji ma charakter ciągłego zjawiska, które zachodzi bez przerwy, ale do tego konieczna jest siła napędowa. Można wyróżnić proces wentylacji naturalnej, która zachodzi zgodnie z istniejącymi prawami natury, jak i wentylację mechaniczną. W tym drugim przypadku wentylacja zależna jest od zasilanych energią układów sterujących.

Bez względu na to, czy mamy do czynienia z wentylacją naturalną czy mechaniczną, jej istotą pozostaje wymiana powietrza w pomieszczeniach. Świeże powietrze jest niezbędne dla zachowania dobrego samopoczucia i dla zdrowia człowieka. Ma ono także znaczenie dla stanu technicznego budynku. Bez wentylacji ściany szybko by zapleśniały i rozwinąłby się na ich powierzchni grzyb, z uwagi na zbyt wilgotne powietrze.

Wentylacja grawitacyjna

Jednym z rodzajów systemów wentylacji jest wentylacja grawitacyjna, która opiera się na specjalnych kanałach doprowadzonych przede wszystkim do pomieszczeń pozbawionych okien. Kanały w takich pomieszczeniach muszą mieć kratkę oraz nawiew z przyległych izb, w których są okna. Jeśli w domu jest kominek, musi on mieć własny, osobny kanał wentylacji grawitacyjnej, który pozwoli na odprowadzenie na zewnątrz pyłu i szkodliwych substancji powstających w procesie spalania. Taki ciąg kominowy uniemożliwi rozprzestrzenianie się dymu po izbach mieszkalnych.

Wszystkie kanały wentylacyjne w wentylacji grawitacyjnej powinny znajdować się w ścianach wewnętrznych. Jeśli w ścianach zewnętrznych są również takie kanały, trzeba zastosować izolację, by nie dochodziło do wychładzania powietrza. W kuchniach optymalnym rozwiązaniem w wentylacji grawitacyjnej są dwa kanały wywiewne, jeden podłączony do wentylacji, a drugi do okapu. Kratki wentylacyjne umieszcza się w pomieszczeniach w górnej części, gdzie powietrze jest najcieplejsze i gdzie uciekają wszystkie zanieczyszczenia.

Wentylacja mieszająca – strumieniowa

W przypadku wentylacji strumieniowej zanieczyszczone powietrze w budynku powinno być zmieszane natychmiast z czystym, a następnie wydalone na zewnątrz. Aby taka wentylacja działała poprawnie, konieczne jest zapewnienie szybkiego napływu świeżego powietrza, aby wywołać ruch powietrza w całym pomieszczeniu. W systemach wentylacji strumieniowej stosuje się dobrze przemyślany układ nawiewników powietrza.

Wentylacja z odzyskiwaniem ciepła

Nowoczesnym systemem wentylacji jest wentylacja w domu z urządzeniem odzyskującym ciepło z otoczenia. Skutecznie taki system obniża zużycie energii, która wymagana jest do podgrzewania powietrza w wentylacji. Dzięki temu właściciel domu, w którym zainstalowano taką wentylację, cieszy się ze sporych oszczędności na ogrzewaniu.

Wentylacja z odzyskaniem ciepła ma kluczowy element w postaci urządzenia, które rozdziela wywiewane i nawiewane powietrze, przy użyciu płyt niewielkiej grubości. Dwa osobne strumienie powietrza przechodzą między sobą na krzyż, nie mieszają się, nie przenosi się w nich wilgoć, a dwukierunkowa wentylacja mechaniczna spełnia znakomicie swoje zadanie.

Instalacje wentylacyjne z odzyskiem ciepła pasują do wszelkiego rodzaju budynków. Firma http://problast.com.pl/, która oferuje takie systemy wentylacyjne w Polsce, podkreśla, że pozwalają one obniżyć zużycie energii i zapewnić sobie świeże powietrze o pożądanych parametrach. Wszystko przez to, że działają na zasadzie wentylacji mechanicznej, ale rozbudowanej o rekuperator odpowiedzialny za odzysk ciepła z powietrza wywiewanego z domu. To rozwiązanie ekonomiczne, przyjazne dla środowiska naturalnego.

Poprzedni artykułJakie wybrać drzwi wewnętrzne do naszego mieszkania?
Następny artykułCo robić, aby nie przyczyniać się do powstawania smogu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj