Soundbar czy kino domowe? Co lepsze?

0

Po całym dniu pracy chyba każdy marzy o zapadnięciu się w wygodną kanapę zatracając się w ulubionej muzyce lub nowym filmie. Do prawidłowego nagłośnienia ciekawego filmu będzie jednak potrzebny zadowalający wszelkie potrzeby użytkownika system nagłaśniający. Na rynku królują dwa rodzaje nagłośnień pokoju. Nowszy – Soundbar i bardziej tradycyjne – kino domowe. Co powinieneś wybrać, by jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby? Na co zwracać uwagę przy zakupie tych urządzeń? Soundbar czy kino domowe? Co lepsze?

Soundbar, czyli kompaktowa głębia

Soundbar to najprościej ujmując urządzenie, które w jednej bryle chowa cały zestaw głośników, wzmacniaczy i elektronikę sterującą. Najczęściej, podłączymy go do telewizora za pomocą kabla optycznego, ale nowe modele wyposażone są w wejścia i wyjścia HDMI, co gwarantuje niemalże nieskazitelną jakość dźwięku. Zwykle używane wraz z telewizorem, mogą również służyć jako mobilne centrum rozgrywki. Większość modeli soundbarów oferuje możliwość przesyłania muzyki za pomocą Bluetooth, a droższe modele bezpośrednio korzystają z zasobów muzycznych takich usług streamingowych jak Spotify i Tidal.

Dlaczego warto zainteresować się soundbarem?

Użytkownikom soundbarów zwykle przyświeca jeden cel. Relatywnie małe urządzenie, które gra lepiej niż głośniki w telewizorze. Soundbary oferują świetną jakość dźwięku w dosyć niskiej cenie i będą idealnym zakupem dla maniaków filmów, którym przeszkadza wsłuchiwanie się w kwestie wypowiadane przez aktorów. Należy pamiętać, że efekt przestrzenny generowany przez soundbara nie wybrzmi tak jak kino domowe, ale nadal jest ciekawą, budżetową alternatywą do małych i średnich pokoi. Szeroki wybór soundbarów znajdziesz na Soundbary24.pl.

Kino domowe, czyli tradycja przede wszystkim

Jeśli nie ogranicza Cię miejsce i jesteś w stanie zmieścić w pokoju kilka dużych rozmiarów kolumn to z pewnością powinieneś zastanowić się nad bezkompromisową jakością jaką oferuje zestaw kina domowego. Dla prawdziwych kinomaniaków taka inwestycja prędko okaże się obowiązkową i znacząco polepszy standard życia. Niesamowicie głębokie tony i krystaliczna przejrzystość dźwięku to dwie największe zalety przestrzennego kina domowego. Dodatkowym atutem takie rozwiązania jest możliwość dokładniejszej regulacji głośności i innych parametrów dźwięku. Dostosowywanie dźwięku pod sceny akcji lub delikatne ujęcia filmu dokumentalnego to hobby niejednego miłośnika kina domowego. Do najpopularniejszych rodzajów kina domowego zaliczymy:

  • Kino domowe 5.1 – wartość 5.1 oznacza liczbę kanałów, które posiada urządzenie. W przypadku zestawu 5.1 mamy do wykorzystania pięć głośników (dwa przednie, jeden centralny, dwa boczne lub tylne) oraz wprowadzający niskie brzmienia subwoofer. Wadą zestawu 5.1 jest duża ilość kabli oraz stosunkowo wysoki poziom zagospodarowania przestrzeni.
  • Kino domowe 2.1 – zestaw 2.1 posiada jedynie dwa kanały oraz niskie częstotliwości dla subwoofera. Zaletą takiego rozwiązania jest minimalna przestrzeń jaką zajmuje, ale warto pamiętać, że jakością dźwięku i wykorzystaniem przestrzeni prawie niczym nie różni się od soundbara.

 

Poprzedni artykułCzy plastikowy domek narzędziowy sprawdzi się lepiej od metalowego? Zobaczmy!
Następny artykułGniazdka elektryczne – nie tylko tradycyjne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj