Rodzaje ogrodzeń – z czego zbudować ogrodzenie domu?

0
Rodzaje ogrodzeń - z czego zbudować ogrodzenie domu?

Ogrodzenie frontowe to swoistego rodzaju wizytówka każdej posesji. Każdy z nas wkłada w jego budowę całą masę serca oraz oczywiście pieniędzy. Prawda jest jednak taka, że systemy ogrodzeniowe to bardzo szeroka gama produktów, dlatego łatwo się pogubić. Co warto wiedzieć na ten temat?

Ogrodzenie murowane

Murowane ogrodzenie to bardzo solidna, trwała, a także atrakcyjna propozycja. Prawda jest jednak taka, że jej wykonanie kosztuje naprawdę bardzo dużo pracy. W niektórych wypadkach mamy do czynienia z litym murem, którego zadaniem jest dokładne odgrodzenie domowników od reszty świata. Spora część osób jednak stawia na tak zwane ogrodzenie mieszane. W takim wypadku mamy do czynienia z murowanym słupkami połączonymi z ażurowymi przęsłami wykonanymi z metalu czy też drewna. Z czego może być wykonane murowane ogrodzenie?

  • Betonowe bloczki;
  • Cegły klinkierowe;
  • Naturalny kamień, taki jak wapień, granit, czy piaskowiec.

Nie możemy również zapomnieć o cenie. Jest ona głównie zależna od wybranych przez nas materiałów oraz projektu. Nie powinniśmy jednak oszczędzać na fundamentach, gdyż są one niezwykle ważnym etapem budowy. Niemałe koszta rekompensuje nam solidna ochrona naszej posesji na wiele lat.

Ogrodzenia metalowe

Metal jest obecny praktycznie wszędzie. Dzieje się tak za sprawą tego, że jest to bardzo niezawodny materiał. Niektóre osoby wykonują z niego całe ogrodzenia, pozostałe tylko słupki, a jeszcze inni same przęsła. Charakteryzuje go surowy, lecz elegancki charakter, który świetnie wpasowuje się w nowoczesny design. Jak możemy podzielić metalowe ogrodzenia?

  • Gotowe. Są one wykonywane z prefabrykowanych elementów. Dzięki temu ich montaż przebiega bardzo łatwo oraz szybko. W tej kategorii znajdziemy gotowe metalowe przęsła, a także panele ogrodzeniowe z siatki zgrzewanej. Materiał ten trudna się docina, dlatego warto je montować na równym terenie;
  • Wykonane z siatki. To tania propozycja, której montaż przebiega bardzo łatwo. Jej wadą jest jednak brak większych walorów dekoracyjnych. W związku z tym są ona wykorzystywane jako ogrodzenia tymczasowe, czy też w miejscach, które nie wymagają eleganckiej oprawy lub dobrego zabezpieczenia;
  • Kute. Ciężkie, solidne, a także bardzo dekoracyjne ogrodzenia. Ich montaż jest bardzo czasochłonny, dlatego jego koszta nie należą do najniższych. W większości wypadków stosuje się je jako frontowe ogrodzenia, które prezentuje się bardzo dobrze. Należy jednak zwrócić uwagę, aby stal nie była niskiej jakości.

Ogrodzenia drewniane

Drewniane ogrodzenia prezentują się bardzo przyjaźnie, czym zachęcają przechodniów do odwiedzin. Ich wielką wadą jest jednak podatność na negatywne działanie czynników zewnętrznych. Jeśli ich dobrze nie zabezpieczymy oraz nie zadbamy o konserwację, to bardzo szybko ulegną zniszczeniu i nie będą wyglądały tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Jakie rodzaje drewnianych ogrodzeń wyróżniamy?

  • Płot lamelowy. Składa się z wysokich paneli drewnianych, których zadaniem jest pełnienie funkcji dekoracyjnej. Dzięki nim możemy wydzielić określone strefy w naszym ogrodzie;
  • Przęsła drewniane. Wraz ze słupkami stalowymi czy murowanymi stanowią elegancki ogrodzenie;
  • Klasyczne płoty ze sztachet.

Wielką zaletą takich rozwiązań jest łatwość obróbki czy prostota napraw. Należy jednak zwrócić uwagę na jakość drewna, które po prostu powinno być solidne.

Jak widać, rodzajów ogrodzeń jest kilka. Bez względu na to, czy mieszkamy w dużym mieście, takim jak Warszawa czy Kraków, czy też na małej wsi, chcemy, aby nasza posesja prezentowała się dobrze. Jedną z firm, jaka oferuje nam ogrodzenia, jest Siatmet. To lider na rynku ogrodzeń, dlatego naprawdę warto zainteresować się jego ofertą.

Poprzedni artykułProjektowanie wnętrz – dlaczego warto wybrać profesjonalne studio?
Następny artykułOferta domów jednorodzinnych trójmiejskiego dewelopera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj