Prawidłowa koncepcja idealnego ogrodu

0
Prawidłowa koncepcja idealnego ogrodu

Prawidłowo opracowana koncepcja ogrodu, to gwarancja maksymalnego zadowolenia. Ogród powinien być funkcjonalny, dzięki czemu każdy z domowników i zaproszonych gości będzie czuł się w nim doskonale. Idealnie zaplanowany ogród to również różnorodność, dzięki czemu będzie bogaty w przeróżne elementy. Jak prawidłowo przygotować się do planowania wymarzonego ogrodu? Co należy mieć na uwadze, aby efekt był w pełni idealny?

Początkowe plany odnośnie do własnego ogrodu

Idealna sytuacja związana z planowaniem ogrodu jest wtedy, kiedy przy projektowaniu nowego domu, bierze się również pod uwagę tereny zielone, które będą wokół niego. Dzięki temu można wszystko dokładnie skomponować, zaprojektować dom z ogrodem, co daje gwarancję architektonicznej harmonii.

Decydując się na równoczesne projektowanie domu i ogrodu, można zaoszczędzić sporo grosza. Gdy planowanie przestrzeni ogrodowej nadchodzi dopiero w momencie, gdy dom jest gotowy, należy liczyć się z większymi kosztami. Jakiekolwiek aranżacje w takiej sytuacji mogą wymagać większych nakładów pracy.

Dobrym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy wraz z budową domu nie planuje się inwestowania w ogród, będzie przeprowadzenie na jego terenie prac ziemnych. Przygotowanie instalacji elektrycznych, rozwiązań odnośnie do systemów nawadniania oraz wytyczenie i realizację ścieżek warto przeprowadzić w trakcie budowy domu.

Równocześnie powinno się mieć na uwadze rodzaj roślinności, jaka ma zostać posadzona w danym miejscu ogrodu. Nawet kiedy projektowanie, aranżowanie i wykonanie ogrodu będzie przesunięte w czasie, koniecznie należy pomyśleć o warunkach terenowych, w jakich powinny być sadzone odpowiednie kwiaty, krzewy, drzewa. Przesuwanie prac adaptacyjnych w tym kierunku, może okazać się niezwykle trudne i kosztowne w realizacji.

Każdy projekt ogrodu to nie tylko wybór odpowiedniej architektury ogrodowej, roślinność. To przede wszystkim umiejętność dopasowania elementów ogrodu do powstającego domu, a także sąsiedztwa i okolicy. Harmonia krajobrazowa jest niezwykle istotna, wpływa na ogólny komfort nie tylko właściciela danego ogrodu, ale również i sąsiadów.

Prawidłowe przygotowanie terenu do realizacji przestrzeni ogrodowej

Jak już wyżej zostało odnotowane, niezwykle istotnym elementem w opracowaniu koncepcji idealnego ogrodu, a także pracach aranżacyjnych, jest odpowiednie przygotowanie terenu, poprzez przeprowadzenie prac ziemnych. To bardzo ważne, aby zostały wykonane na samym wstępie, gdyż pomoże to zaoszczędzić w przyszłości sporo czasu, pieniędzy, a także nie spowoduje, że trzeba będzie przekopywać cały ogród, co wytworzy jeden wielki chaos.

Profesjonalne wyrównanie terenu, przystosowanie go do prawidłowego spływu wody, a także przygotowanie wykopów pod instalacje elektryczny oraz wodne. Instalacje elektryczne należy rozplanować bardzo starannie, tak aby zapewnić oświetlenie w różnych częściach ogrodu. Równocześnie warto przygotować sobie kilka źródeł prądu elektrycznego, np. korzystanie ze sprzętu elektrycznego nie musi wymagać od właściciela wykorzystania kilku przedłużaczy.

Wybierając system nawadniania, należy pamiętać o jego użyteczności, funkcjonalności. Obecnie coraz popularniejsze stają się automatyczne systemy nawadniania, które w perfekcyjny sposób nawadniają określoną przestrzeń, równocześnie do minimum angażują w pracę właścicieli ogrodów.

Stawiając na nowoczesne i profesjonalne instalacje elektryczne oraz systemy nawadniające, koniecznie należy korzystać z pomocy wyspecjalizowanych firm. To gwarancja, że cały projekt oraz wykonanie instalacji zostanie wykonany bezpieczne, zgodnie z najnowocześniejszymi standardami.

Odpowiednie proporcje, czyli równowaga pomiędzy architekturą a roślinnością ogrodową

Chcąc zrealizować idealną koncepcję ogrodu, należy pamiętać o tym, aby zastosować równowagę pomiędzy elementami architektury ogrodowej a roślinnością. Nadmiar jednego z elementów nie będzie prezentował się zbyt dobrze. Szczególnie fatalnie wygląda sytuacja, kiedy ogrodowa architektura przeważa nad krzewami, kwiatami, terenami zielonymi. Dobrze jest starannie wydzielić odpowiednie strefy w ogrodzie, tak aby miejsce spotkań, altanka, grill czy kominek znajdowały się w jego jednej części. Plac zabaw dla najmłodszych w innym, a roślinność jeszcze gdzie indziej.

Warto pamiętać o tym, że zbyt duże nagromadzenie najróżniejszych elementów w przestrzeni ogrodowej nie będzie prezentowało się zbyt dobrze. W tej sytuacji mniej znaczy lepiej.

Jak zaaranżować roślinność ogrodową?

Niezależnie od rodzaju wybranej roślinności, koniecznie należy pamiętać o pewnych zasadach ich rozmieszczenia i zasadzenia. Tylko w ten sposób będzie można osiągnąć znakomity wizualny i przestrzenny efekt. Co jest w tej sytuacji najważniejsze?

Wszystkie duże krzewy oraz drzewa muszą być sadzone w pobliżu ogrodzenia. Im dalej od płotu, ogrodzenia, tym roślinność powinna być niższa. Zbyt duże nagromadzenie roślin o różnorodnej kolorystyce, nie będzie zwiastowało niczego dobrego. Efekt może być kiczowaty. W zależności od terminu realizacji przestrzeni ogrodowej należy wybrać roślinność, która najlepiej się przyjmie o danej porze. Posiadając ogród, na którym już znajduje się roślinność, np. drzewa czy krzewy, warto jest pomyśleć, o ich zaadaptowaniu w projekcie wymarzonego ogrodu.

Artykuł przygotowany przy współpracy z portalem: http://rododendrony.com.pl/

Poprzedni artykułNiewłaściwy montaż i uszkodzenia mechaniczne – najczęstsze przyczyny usterek okien
Następny artykułSaint-Gobain jako czołowa marka szkła budowlanego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj