Po co montuje się zawory zwrotne w instalacjach grzewczych?

0

Systemy grzewcze przeważnie bazują na instalacjach wodnych. Są to dość proste i efektywne instalacje, które jednak wymagają odpowiedniego projektu oraz umiejętnego wykonania, a także zastosowania dodatkowych akcesoriów, takich jak zawory zwrotne, które są newralgicznymi punktami instalacji, wpływającymi na efektywność całego systemu. Sam schemat działania takiej instalacji jest dość prosty. Sprowadza się do tego, że znajdująca się w rurach woda ogrzewana jest przez piec, a przez to, że ciecz świetnie absorbuje ciepło, jest w stanie ona rozprowadzić je po grzejnikach w całym domu. Dzieje się to za sprawą faktu, że woda ogrzewana w jednym miejscu, wymusza ruch cieczy po całej instalacji spowodowany różnicą temperatur. W tym miejscu pojawia się rola zaworów zwrotnych, które pełnią bardzo ważną rolę.

Schemat działania zaworów zwrotnych

Zawory tego typu mają jeden cel. Są montowane po to, by uniemożliwić cieczy cofanie się wewnątrz instalacji, a przez to zapewnić, że obieg wody będzie funkcjonował tylko w jednym kierunku. Działa on na zasadzie różnicy ciśnień, co oznacza, że zamyka się wtedy, gdy w poszczególnych miejscach systemu pojawi się zbyt duża różnica ciśnienia i ciecz zacznie się cofać. Zawór wtedy bloku powrót, co wymusza ruch w jedną stronę. Zawory zwrotne dzieli się na:

  • Zawory kulowe
  • Zawory grzybkowe (najbardziej popularne)
  • Zawory płytkowe
  • Zawory membranowe

Same zawory działają samoistnie, to znaczy, że nie trzeba w żaden sposób nimi sterować. Ich działanie opiera się tylko i wyłącznie na wbudowanych elementach mechanicznych, które działają w oparciu o podstawowe prawa fizyki. Zawory dobrej jakości nie wymagają także konserwacji ani częstych wymian. Jeśli są odpowiednio dostosowane do ciśnienia, rodzaju cieczy oraz temperatury panującej w instalacji, to właściwie nie wymagają atencji nawet przez kilka dekad. Kwestią oczywistą jest, że powinny być wykonane z należytą pieczołowitością i precyzją, jednak nie mniej ważne dla trwałości tych elementów jest to, aby były wykonane z odpowiednich stopów metali. W przypadku instalacji grzewczych powinna to być stal nierdzewna, która będzie odporna na ciągłe działanie wody oraz wysokiej temperatury. Gdy stop stali będzie nieodpowiedni, trzeba będzie po kilku latach wymieniać zawory, gdyż ulegną uszkodzeniu.

Czym grozi brak zaworów zwrotnych?

Brak zaworów w odpowiednich miejscach instalacji może sprawić, że woda będzie się regularnie cofać w rurach. Może to spowodować przegrzewanie się pieca, co w konsekwencji grozi nawet jego uszkodzeniem. W najlepszym wypadku, zawory zwrotne w złych miejscach, lub całkowity ich brak sprawią, że dom będzie się nieregularnie nagrzewał, a instalacja nie będzie działała płynnie. Dlatego też tak bardzo ważne jest to, aby już na etapie projektowania systemu grzewczego wiedzieć, gdzie zawory powinny być zamontowane.

Poprzedni artykułCo warto wiedzieć o pustakach ceramicznych?
Następny artykułDrewniana wiata garażowa – dlaczego warto ją mieć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj