Planujesz zbudować dom kanadyjski?

0

Dom kanadyjski to budynek, którego podstawową konstrukcją jest drewniany szkielet – dlatego też często znany jest też jako dom szkieletowy. Dom kanadyjczyk posiada konstrukcję szkieletową, którą wypełniają płyty OSB. Są to płyty drewnopochodne występujące w postaci materiału poszyciowego wykorzystywane również w dachach i stropach. Domy OSB wyróżniają się niskim kosztem i jednocześnie krótkim okresem budowy.

Szkielet domu kanadyjskiego to ułożone w odległości 30, 40 lub 60 cm od siebie pionowe słupki drewniane z identycznym rozstawem pomiędzy. Rozstaw słupków jest ważny ze względu na obicie domu, do którego wykorzystywana jest płyta OSB usztywniająca i wiążąca całą konstrukcję. Płyta OSB dostępna jest w naszym sklepie (Pruszków – Warszawa), w wielu wariantach. Zanim jednak powstanie szkielet, dom drewniany musi stanąć na odpowiednio przygotowanym fundamencie. Najczęściej dom kanadyjski stawia się na płycie fundamentowej, ale zdarza się także wykorzystanie ścian fundamentowych.

Ocieplenie domów kanadyjskich

Przestrzeń między słupkami w domach szkieletowych wypełnia się ociepleniem, wykorzystując do tego najczęściej wełnę mineralną lub na przykład natryskowe ocieplenia. Styropian natomiast nie jest powszechnie stosowanym wypełnieniem, ponieważ jest to zbyt sztywny materiał, który nie przylega odpowiednio do pojawiających się nierówności.

Dom OSB pokrywa się od zewnątrz folią wiatroizolacyjną, natomiast wewnątrz folią paroizolacyjną, na którą następnie nakłada się płyty kartonowo-gipsowe, płyty kartonowo-włóknowe, bądź boazerię. Na zewnątrz dom kanadyjski wykończyć można płytkami klinkierowymi, sidingiem lub dodatkową warstwą ocieplenia z tynkiem dekoracyjnym na wierzchu.

Zalety domów kanadyjskich

Decyzja o budowie domu kanadyjskiego poparta jest wieloma argumentami. Jeśli planują Państwo zbudować dom kanadyjski, wiedzą Państwo zapewne, iż taka budowa posiada wiele zalet. Między innymi dom kanadyjczyk powstaje szybciej niż dom murowany. Zdarza się, że jest gotowy już po 3 miesiącach.

Ponadto budowa kanadyjczyka może odbywać się o każdej porze roku, bowiem tylko fundament wymaga odpowiedniej temperatury. Domy szkieletowe wykonane są z drewna, które jest w pełni naturalnym materiałem, są także energooszczędne. Najważniejszą jednak zaletą domów OSB jest ich koszt. Ich budowa jest znacznie niższa niż budowa domów murowanych. Jest to możliwe ze względu na tańsze materiały, mniejszą ich ilość oraz krótszy czas pracy brygady budowlanej.

Poprzedni artykułKształtki, rury preizolowane – dlaczego produkty ciepłownicze najkorzystniej jest kupić w internecie?
Następny artykułWygodna odzież robocza – 3 produkty, bez których nie możesz się obejść

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj