Oszczędność prądu i wody w toalecie publicznej. Jakie rozwiązania je zapewnią?

0

W myśl trendu ekologicznego również w toaletach w miejscach publicznych stosuje się rozwiązania, które zapewniają oszczędność prądu i wody, a więc tego co ma bezpośredni wpływ na stan środowiska. Dużo mówi się o marnotrawstwie wody, zresztą podobnie jest z prądem, którego zużycie jest coraz większe, co prowadzi do pogłębiania się efektu cieplarnianego. Dlatego w toaletach publicznych można zastosować takie rozwiązania, które zapewnią oszczędność. Niewątpliwie dużą rolę odgrywają tu suszarki do rąk, np. takie z ogranicznikiem zużycia energii.

Po pierwsze: spłuczki z ograniczeniem zużycia wody

Najwięcej wody w toalecie publicznej marnowane jest przez zużycie wody przy spłukiwaniu. Zamiast stosowania spłuczek, które zawsze uruchamiają mechanizm spłukiwania taką samą ilością wody, warto stosować te z podziałką. Dzięki temu możliwa jest oszczędność od 30 do nawet 50% wody. Ma to niebagatelne znaczenie. Z takiego rozwiązania już dawno korzysta się w Kalifornii, gdzie wszystkie toalety wyposażone są w ograniczniki. Ze względu na działalność człowieka i przemysł zasobów wody jest coraz mniej dlatego trzeba nauczyć się ją oszczędzać na wszystkie możliwe sposoby.

Po drugie: armatura działająca na czujnik ruchu z ogranicznikiem zużycia wody

Wodę zużywa się rzecz jasna również w strefie umywalkowej. Jednak tu również warto zastosować rozwiązania zapewniające oszczędność i mniejsze zużycie. Baterie umywalkowe mogą być wyposażone w zawór kulowy, który sprawia, że woda wypływa pod większym ciśnieniem i łączy się z cząsteczkami powietrza. W związku z tym, choć wody wydaje się więcej, to jednak wypływa jej mniej na skutek napowietrzenia. Oczywiście, aby możliwa była oszczędność musi być zamontowany zawór kulowy zwrotny. Kolejną kwestią wpływającą na oszczędność jest długość mycia rąk. Oczywiście należy je myć ok. 15-20 sekund, co zapewnia pozbycie się wszelkich drobnoustrojów. Zatem, aby osoby korzystające z toalety publicznej nie marnowały wody długość jej płynięcia może być regulowana, np. od 5 do 30 sekund, co zależne jest od modelu baterii umywalkowej. Warto zatem ustawić ją na optymalny czas 15 sekund, co pozwoli każdemu dokładnie wymyć ręce, a jednocześnie zapewni oszczędność. Zatem najlepiej stosować baterię uruchamiane na przycisk bądź czujnik ruchu, a zrezygnować z tych z regulowanymi kurkami, których użytkowanie powoduje największe zużycie wody.

Po trzecie: suszarki do rąk z regulacją mocy oraz ekspresowym suszeniem

Poza racjonalną oszczędnością wody, warto zdecydować się także na rozwiązania pozwalające na oszczędność prądu. Poza światłem działającym na czujnik ruchu i wyłączającym się po pewnym czasie, warto postawić na energooszczędne urządzenia. Suszarka do rąk wyposażona w tryb eko jest doskonałym rozwiązaniem. Może być np. wyposażona w tryb suszenia zimnym powietrzem i możliwość wyłączenia grzałki, co nie tylko przedłuża trwałość urządzenia, ale pozwala również na oszczędność energii elektrycznej. Ponadto niektóre suszarki do rąk mogą pracować na różnych wartościach mocy, co także sprawia, że energii zużywa się mniej. Z kolei w tych o dużej mocy również można liczyć na relatywną oszczędność, a to dlatego, że czas suszenia jest znacznie krótszy, sięgający nawet 5 sekund, co jest z korzyścią dla użytkowników i środowiska. Suszarka do rąk o mniejszej mocy może suszyć ręce szybko, nawet w 8 sekund, a jednocześnie zapewniać niską emisję CO2 do atmosfery.

Po czwarte: suszarki do włosów w toaletach przybasenowych z wyłącznikiem automatycznym i regulacją mocy

W toaletach publicznych przy basenach bardzo często stosuje się suszarki do włosów montowane na ścianie. Takie rozwiązanie jest wszak wygodne, a do tego bezpieczne. Warto jednak zwrócić uwagę również na kwestię oszczędności energii elektrycznej. Otóż suszarki do włosów mogą pracować w kilku trybach i przez to zużywać mniej energii elektrycznej. Ponadto są także wyposażone w automatyczny wyłącznik i regulację długości pracy przy pierwszym włączeniu. Oczywiście ergonomiczny kształt dyszy suszarki także wpływa na zwiększenie efektywności suszenia, a tym samym skrócenie jego czasu.

Powyższe rozwiązania mogą zapewnić oszczędność wody i energii elektrycznej w toaletach publicznych. Oczywiście na taką oszczędność może mieć wpływ, według niektórych, również zastosowanie w przypadku ręczników papierowych. Jednak trzeba sobie powiedzieć, że w dłuższym rozrachunku niekoniecznie będzie to oszczędność, zważywszy na tendencję osób korzystających do marnotrawstwa, a tym samym generowania większej ilości śmieci, które trafiają potem do spalarni. Dlatego niezbędne będą tu podajniki, które ograniczą marnowanie papieru. Nie ma idealnego rozwiązania w kwestii ekologii, warto jednak stosować te które sprawiają, że oszczędność może być widoczna.

Poprzedni artykułNa co zwrócić uwagę przy wynajmie nieruchomości w dużym mieście?
Następny artykułPrądnik Czerwony – modna dzielnica Krakowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj