Jakie pozwolenia, dokumenty trzeba przygotować podczas budowy domu?

0

Budowa domu jest wyzwaniem, które pochłania wiele czasu i energii, to długotrwały proces uzależniony od urzędniczych procedur. Jeżeli planujesz postawić dom i nie wiesz, od czego zacząć, przeczytaj poniższy artykuł. Dowiesz się, jakie formalności obowiązują podczas budowy domu, jakie dokumenty zgromadzić i gdzie je dostarczyć.

Budowa domu – gdzie szukać informacji?

Inwestycja w zakup działki i budowę domu składa się z wielu etapów. Zanim rozpoczniesz budowę wymarzonego domu, musisz dopełnić wszystkich formalności, bez nich będziesz działał niezgodnie z prawem. Zasad, decyzji i innych dokumentów uprawniających do legalnego rozpoczęcia prac budowlanych możesz szukać w sieci. O pozwoleniach budowlanych pisze blog superbudowlani.pl, gdzie znajdziesz wyczerpujące instrukcje i wskazówki w tym temacie. Wyszukasz tam potrzebne Ci informacje, dzięki którym postawisz dom zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Od czego zacząć budowę domu?

Planując budowę domu, musisz kupić działkę, która spełnia warunki zabudowy. Wybór gruntu pod Twój nowy dom musi być skrupulatnie przemyślany, nie każda nieruchomość nadaje się pod taką inwestycję.

Status potencjalnej działki sprawdzisz w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP), gdzie znajdziesz informacje na temat jej przeznaczenia użytkowego. Z dokumentu dowiesz się, jakie zostały narzucone rozwiązania co do sposobu zagospodarowania gruntu i jego zabudowy.

Wniosek o wypis i wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego złóż w wydziale architektury urzędu miasta lub gminy, czasem plan jest dostępny na stronie internetowej urzędu. Jeżeli teren, na którym chcesz postawić dom, nie jest objęty aktualnym MPZP, potrzebna będzie Ci decyzja o warunkach zabudowy, którą uzyskasz w tym samym miejscu.

Jakie dokumenty przygotować podczas budowy domu?

Chcąc wybudować dom zgodnie z obowiązującymi procedurami, musisz uzyskać pozwolenie na budowę lub zgłosić budowę w urzędzie. Jeżeli jesteś już w posiadaniu MPZP lub decyzji o warunkach zabudowy przejrzyj wnikliwie księgi wieczyste gruntu pod budowę. Możesz zrobić to samodzielnie, korzystając z serwisu internetowego Ministerstwa Sprawiedliwości (ekw.ms.gov.pl).

Następnym krokiem jest zakup projektu budowlano-architektonicznego, to niezbędny dokument potrzebny do uzyskania pozwolenia na budowę domu. Będziesz go również potrzebował, jeżeli prace budowlane oparte będą na zgłoszeniu zamiaru budowy. Zanim wystąpisz o pozwolenie na budowę lub zgłosisz zamiar budowy w urzędzie, uzyskaj zapewnienia o dostawie mediów. Zawnioskuj u dostawców o dokumentację stwierdzającą warunki techniczne przyłączenia Twojej działki do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, energetycznej, gazowej.

Czy pozwolenie na budowę domu jest konieczne?

Obecnie pozwolenie na budowę wolnostojącego domu jednorodzinnego, którego obszar nie wykracza poza granice działki, nie jest wymagane. Jeżeli plan nie zakłada, że Twój nowy dom spełni ten warunek, wystarczy zgłoszenie budowy domu w starostwie lub urzędzie miasta.

Poprzedni artykułJak wybierać drzwi do domu?
Następny artykułNawiewniki okienne – wspierają cyrkulację powietrza w domu i mieszkaniu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj