Jak wynająć mieszkanie, by na tym nie stracić?

0

Na dzisiejszym rynku nieruchomości coraz więcej właścicieli mieszkań staje się inwestorami. Ma to związek nie tylko ze spadkiem cen w tym sektorze gospodarki, ale także z ogólnie lepszą sytuacją finansową Polaków i większymi zarobkami. Mieszkania do wynajęcia zdają się być prostym i skutecznym sposobem na uzyskanie sporego dochodu, jednak trzeba wiedzieć, co składa się na sukces w tym biznesie, by nie stracić pieniędzy.

Konserwacja, naprawy, odświeżanie

Kiedy stajesz się właścicielem, Twoim obowiązkiem jest zapewnienie bezpiecznego mieszkania dla lokatorów – przypominają eksperci z geogrupa.pl. Odnowione i czyste lokum nie tylko zwiększy prawdopodobieństwo znalezienia najemcy, ale także pozwoli na naliczenie wyższej ceny wynajmu. Jak sobie z tym poradzić? Zakres prac będzie się różnić w zależności od stanu Twojego mieszkania. Oto kilka wskazówek, o których należy pamiętać:

  • Czystość jest kluczowa. Im czystszy jest Twój dom, tym łatwiej będzie Ci znaleźć najemcę;
  • Upewnij się, że wszystkie pokoje są świeżo pomalowane;
  • Powinieneś zabrać wszelkie cenne lub unikalne przedmioty;
  • Sprawdź działanie instalacji eklektycznej;
  • Spójrz na hydraulikę – napraw wszelkie nieszczelności, a jeśli opłacasz wodę w swoim imieniu, zainstaluj kabiny prysznicowe z głowicami o niskim przepływie, aby ograniczyć zużycie wody;
  • Zainstaluj czujniki dymu i kup gaśnice do kuchni. Możesz również zamontować detektor tlenku węgla;

Zdecyduj, kto będzie zarządzał nieruchomością

Czy zamierzasz niezależnie zarządzać nieruchomością lub wynająć firmę, aby wykonała pracę za Ciebie? To ważna decyzja. Tak, zaoszczędzisz pieniądze wypełniając wszystkie sprawunki samodzielnie, ale zapłacisz za to „zmarnowanym” czasem i w dodatkowym stresem. Agencje zarządzające nieruchomościami często pobierają określony procent odstępnego za swoje usługi, ale zajmują się wszystkim, począwszy od znalezienia najemców, przez odbiór czynszu, po naprawy.

Określ wielkość czynszu

Ustalenie idealnej kwoty odstępnego jest trudne. Za mała powoduje, że tracisz co miesiąc pieniądze. A za duża sprawia, że Twoje mieszkanie jest puste. Aby zdecydować się na najodpowiedniejszą wysokość czynszu, musisz sprawdzić, ile pobierają inwestorzy posiadający mieszkania w tej samej lub podobnej okolicy. Możesz również skorzystać ze stron internetowych, na których udostępnione się kalkulatory podające szacunkowe odstępne z uwzględnieniem np. wielkości miasta lub atrakcji w pobliżu mieszkania. Pamiętaj też o tym, że kwota, jaką będziesz dostawać od najemców, nie jest tą ostateczną, która wyląduje w Twoim portfelu – trzeba za nią opłacić podatki czy uwzględnić przyszłe naprawy. Bierz to wszystko pod uwagę przy ustalaniu miesięcznego czynszu.

Poprzedni artykułJak wybrać najlepszą siatkę cieniującą?
Następny artykułLokale do wynajęcia – jak znaleźć idealną opcję?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj