Jak sprzedać nieruchomość obciążoną kredytem lub komornikiem?

0

Sprzedaż nieruchomości wymaga znalezienia strony, która chciałaby ją kupić, a następnie przeprowadzenia procedury formalnej transakcji. Konieczna jest wizyta sprzedającego i kupującego u notariusza, gdzie sporządzany jest akt notarialny. Jak jednak przeprowadzić całą procedurę sprzedaży nieruchomości, jeśli jest ona obciążona kredytem lub komornikiem?

Sprzedaż mieszkania z kredytem

W wielu przypadkach mieszkania czy domy kupujemy z udziałem kredytu hipotecznego. Z czasem możemy chcieć pozbyć się takiej nieruchomości i istnieje taka możliwość, nawet wtedy, gdy jeszcze zobowiązanie nie zostało do końca spłacone. By móc przeprowadzić taką transakcję, należy uzyskać zgodę wierzyciela hipotecznego, czyli po prostu banku.

Pod względem formalnym kredytobiorca pozostaje właścicielem mieszkania, choć w jego księdze wieczystej bank figuruje jako wierzyciel hipoteczny. Dlatego mamy możliwość dowolnego dysponowania swoją nieruchomością. Po znalezieniu potencjalnego kupca na mieszkanie, musimy udać się do swojego banku po zaświadczenie o kwocie kredytu i promesę, czyli przyrzeczenie tej instytucji dotyczące wykreślenia hipoteki po spłacie zobowiązania.

Kolejne kroki przy sprzedaży mieszkania czy domu obciążonego hipoteką na rzecz banku z tytułu zaciągniętego kredytu wyglądają następująco:

• Zawarcie umowy przedwstępnej kupna-sprzedaży nieruchomości z kupującym.

• Załatwienie formalności związanych z finansowaniem zakupu mieszkania przez kupującego – mogą one obejmować zaciągnięcie kredytu hipotecznego w banku.

• Podpisanie aktu notarialnego sprzedaży nieruchomości.

• Wnioskowanie przez notariusza w sądzie o wprowadzanie zmian w księdze wieczystej.

• Wpłata na konto banku sprzedającego nieruchomość równowartości kredytu, a pozostałą część na wskazany rachunek sprzedającego.

• Wnioskowanie w banku o wydanie zgody na zwolnienie hipoteki i przekazanie jej kupującemu.

W ten sposób, krok po kroku można sprzedać mieszkanie obciążone kredytem hipotecznym, nawet jeśli kupujący kupuje je również z udziałem finansowania za pośrednictwem takiego zobowiązania.

Nieruchomość z komornikiem – jak ją sprzedać?

Zajęcie komornicze nieruchomości może mieć miejsce z powodu nieuregulowanych długów przez jej właściciela. Wówczas komornik, działając zgodnie z prawem, może wystawić na licytację nieruchomość, by z kwoty uzyskanej z jej sprzedaży pokryć dług właściciela. Jednak mieszkanie czy dom wystawione na licytację komorniczą są sprzedawane po cenie niższej niż rynkowa. Wszystko przez to, że cena wywoławcza w I terminie licytacji komorniczej wynosi ¾ ceny oszacowania, zaś jeśli nie dojdzie do sprzedaży, wyznaczany jest II termin licytacji, w którym to cena wywoławcza wynosi już zaledwie 2/3 ceny oszacowania.

Jeśli w III dziale księgi wieczystej nieruchomości z komornikiem jest wpisana egzekucja komornicza, wówczas również można jeszcze spróbować sprzedać dom czy mieszkanie. W pierwszej kolejności trzeba jednak uzyskać zgodę wierzyciela, czyli banku, na wykreślenie owego wpisu. Do tego celu niezbędne jest podpisanie umowy przedwstępnej z potencjalnym klientem. Bank może też wymagać od nas wpłaty zaliczki czy zadatku na zakup obciążonej nieruchomości. W innych przypadkach być może wystarczy przedstawienie podpisanej umowy przedwstępnej.

Bank wysłać może do komornika oraz właściciela nieruchomości pismo informujące o zakończeniu postępowania. Po upływie około 14 dni od odebrania zwrotnych wiadomości od stron możemy już udać się do komornika po pieczątkę prawomocności decyzji umożliwiającej wykreślenie postępowania komorniczego z III działu księgi wieczystej nieruchomości. Z takim dokumentem idziemy do wydziału ksiąg wieczystych w sądzie i wykreślamy tam egzekucję komorniczą, na co można czekać nawet do 6 miesięcy. Za dokonanie wykreślenia trzeba zapłacić 200 zł.

Należy przy tym pamiętać, że kupno mieszkania z takim obciążeniem wiąże się z pewnym ryzykiem – sprawdzanie dokumentów należy przeprowadzić bardzo skrupulatnie. Dlatego też, w takich przypadkach dla bezpieczeństwa powinno się skorzystać z pomocy doświadczonego agenta nieruchomości – zapraszamy na www.wilsons.pl.

Poprzedni artykułNowoczesne ogrodzenie nowoczesnego budynku
Następny artykułHale namiotowe – 3 sytuacje, w których sprawdzą się najlepiej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj