Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

0
Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Chciałbyś założyć własną instalację fotowoltaiczną i cieszyć się z zaoszczędzonych na prądzie pieniędzy? Nic prostszego, ale na wstępie może warto byłoby dowiedzieć się, jak w ogóle działa instalacja fotowoltaiczna.

W jaki sposób działają instalacje fotowoltaiczne?

Jak się okazuje zasady funkcjonowania systemów fotowoltaicznych są stosunkowo proste. Warto zaznaczyć, że samo produkowanie energii elektrycznej przez panele fotowoltaiczne jest możliwe jedynie dzięki zjawisku, które nazywa się efektem fotowoltaicznym. Polega ono na tym, że w półprzewodniku powstaje tzw. siła elektromotoryczna. Co to oznacza? Ujmując tę kwestię w najprostszy możliwy sposób w jego wyniku energia słoneczna jest zamieniana na prąd stały, co ma miejsce w ogniwach fotowoltaicznych, z których składają się wszystkie panele słoneczne.

Jednakże sam panel słoneczny nie wystarczy, aby móc korzystać z wytworzonego przez niego prądu. Do kompletu potrzebujemy również inwerter solarny (tzw. falownik). Jest to urządzenie, dzięki pracy którego prąd stały, otrzymany z energii słonecznej jest kolejno przekształcany w prąd zmienny, który posiada parametry elektryczne zgodne z parametrami sieci publicznej. Czyli na taki, który płynie na co dzień w naszych gniazdkach elektrycznych.

Co za tym idzie, instalacja fotowoltaiczna, która jest połączona z naszą siecią dostarcza prąd przemienny do wykorzystania przez urządzenia, znajdujące się w danym budynku, a gdy nastąpi nadwyżka tej energii – przekazuje ją do sieci. Wówczas właściciel danej instalacji staje się jednocześnie prosumentem, czyli zarówno wytwórcą energii, jak też jej konsumentem. Przy czym tego rodzaju oddane nadwyżki energii sprawiają, że otrzymuje on rekompensatę finansową, pod warunkiem, że nie jest zarządcą budynków użyteczności publicznej, które są wyłączone z tego rodzaju formy finansowania.

Niektóre instalacje nie mają połączenia z siecią – są to instalacje wyspowe i wówczas nadwyżki energetyczne magazynuje się w akumulatorach, z których są wykorzystywane na przykład w nocy, kiedy brak jest dostępu do światła słonecznego. Jednakże tego rodzaju instalacja posiada jedną poważną wadę – jest droższa w związku z tym, że istnieje konieczność zakupu dodatkowych akumulatorów i ich późniejszego serwisowania na własny koszt.

Zalety i wady instalacji fotowoltaicznych!

Choć mogłoby się wydawać, że fotowoltaika to praktycznie same zalety, wynikające między innymi z łatwości jej użytkowania i ekologii, którą za sobą niesie, to przede wszystkim jest to również wysoki koszt założenia tego rodzaju urządzenia. Jednakże szerzej, zarówno zalety, jak też wady takiej instalacji przedstawiono poniżej.

Główne zalety fotowoltaiki

– aspekt ekologiczny – jest to bez wątpienia jedna z najistotniejszych zalet fotowoltaiki, ponieważ do działania wykorzystuje ona tylko odnawialne źródło energii, którym w tym wypadku jest promieniowanie słoneczne. Ponadto nie wywołuje ona żadnego negatywnego oddziaływania na faunę i florę, a co więcej, jest to w pełni bez emisyjna technologia, czyli jej eksploatacja nie powoduje powstawania żadnych szkodliwych dla środowiska substancji.

– nieograniczony dostęp do promieni słonecznych, a co za tym idzie również do powstającego dzięki nim prądu – wszystkie systemy fotowoltaiczne wykorzystują wszechobecne promieniowanie słoneczne.

– bezobsługowość tego rodzaju instalacji – jeśli instalacja fotowoltaiczna została zaprojektowana w odpowiedni sposób nie wymaga ona praktycznie żadnego nakładu pracy w trakcie jej eksploatacji i jest w stanie pracować dla nas z naprawdę dużą wydajnością przez wiele lat.

– gwarancja oszczędności – inwestycja w system fotowoltaiczny po pewnym czasie przynosi określone wymierne korzyści finansowe w postaci oszczędności na prąd, zwiększając przy tym równocześnie nasze bezpieczeństwo energetyczne, które szczególnie przez wzgląd na zły stan systemu elektroenergetycznego sieci nie do końca jest zapewnione.

– szybki proces instalacji – jeśli skorzystamy z usług doświadczonej ekipy montażowej instalacja takiego systemu na dachu powinna im zająć od 1 do 2 dni roboczych.

Główne wady fotowoltaiki

– wysoki koszt instalacji – pomimo tego, że w ogólnym rozrachunku jej zaletą są oszczędności, które przynosi, aby w ogóle ją założyć trzeba ponieść spory jednorazowy koszt instalacji. Co za tym idzie, niestety nie każdy może sobie na nią pozwolić. Szczęśliwie z roku na rok średnia cena maleje, a systemy wsparcia powodują coraz szybszy zwrot tego rodzaju inwestycji.

– uzależnienie dostępu do prądu od promieniowania słonecznego – zarówno w skali dziennej jaki i rocznej wartość promieniowania nie jest stała, co wpływa na produkcję energii. Oddziałują na to także trudne do przewidzenia warunki atmosferyczne. Jednakże najnowsze moduły pozwalają na produkcję energii również w czasie pochmurnych dni.

– uzależnienie od polityki – energetyka prosumnecka (nie tylko fotowoltaika) jest silnie uzależniona od wszelkich regulacji, występujących w naszym systemie prawnym. Dlatego też niezmiernie ważna jest dbałość o wzrost świadomości naszego społeczeństwa w tej kwestii tak, aby mogło ono wywierać wpływ na rządzących aktualnie polityków.

Więcej o panelach fotowoltaicznych można przeczytać na stronie MBM Solar – http://mbmsolar.pl/dla-domu

Poprzedni artykułGlazura do łazienki w tradycyjnych i nowoczesnych wnętrzach
Następny artykułPłyta obornicka. Czemu warto z niej korzystać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj