Dlaczego warto ocieplić poddasze i dach wełną celulozową?

0

Każdy dom powinien być szczelnie ocieplony, w szczególności w swojej górnej części – poddasza i dachu. Jest to bowiem miejsce, które jest maksymalnie narażone na straty ciepła, sięgające nawet do 25% wszystkich strat. Jak się przed nimi uchronić? Mamy dla was gotowe rozwiązanie.

Co dzieje się z domem, który nie ma dobrej izolacji?

Brak odpowiedniej izolacji budynku przekłada się na duże wahania temperatur w jego wnętrzu. Ściany i dach bez izolacji mogą działać jak proste wymienniki ciepła, przekazujące na zewnątrz całe ciepło w ciągu zimy, co prowadzi do szybkiego wychładzania wnętrz. Z kolei w lecie gorące powietrze będzie wchodziło do pomieszczeń, sprawiając, iż przebywanie w nich może stać się wyjątkowo uciążliwe dla każdego z mieszkańców.

Nieprawidłowa temperatura w pomieszczeniach to nie tylko niedogodność, ale przede wszystkim zagrożenie dla zdrowia mieszkańców, zwłaszcza dzieci i osób starszych. Szybkie wychładzania się pomieszczeń zimą może doprowadzić do powstawania u nich chorób, poczynając od zwykłego przeziębienia, a na problemach dermatologicznych kończąc.

Kolejny aspekt braku izolacji to zwiększone nakłady na ogrzewanie bądź klimatyzację. W zależności od pory roku będą musiały bowiem intensywniej pracować kaloryfery lub wiatraki, w celu zachowania optymalnej temperatury. W efekcie rachunki za energię elektryczną będą bardzo szybko wzrastały.

Dach – jedna z najbardziej istotnych powierzchni w domu

Dach jest zazwyczaj dużą powierzchnią, płaską lub zbliżoną do płaskiej, narażoną na stały kontakt z otoczeniem. Zimą znajduje się na nim warstwa chłodzącego lodu i śniegu, latem operuje na nim słońce. To sprawia, źe jest on szczególnie narażony na przenikanie ciepła do wnętrza lub na zewnątrz budynku, w zależności od pory roku.

Ciepłe powietrze zawsze idzie do góry, czyli w domu – w kierunku dachu. Jeśli jest on izolowany, może z łatwością pozwolić na przenikanie ciepła na zewnątrz, co przekłada się na wspomnianą już, nawet 25% utratę ciepła. Właśnie dlatego dbałość o jego izolację jest tak ważna.

Wełna celulozowa jako wypełnienie dachu

Ocieplanie wełną celulozową jest rozwiązaniem szczególnie polecanym w celu zaizolowania dachu. Sprawdzi się zarówno w nowych, jak i starych konstrukcjach, niezależnie od tego, czy są drewniane, czy wykonane z płyt gipsowo-kartonowych. Istotne jest jedynie, by w konstrukcji znalazły się niewielkie przestrzenie, które będzie można wypełnić wełną celulozową. Często powstają one naturalnie, jako przestrzenie pomiędzy dachem a płytą gipsowo-kartonową lub w efekcie opadnięcia pierwotnego ocieplenia z wełny mineralnej.

Wełna celulozowa ma postać sypką i jest wdmuchiwana do przestrzeni, które szczelnie wypełnia. Jest to łatwy, szybki sposób jej „montowania”, który bez wątpienia wpływa na jej popularność. Co więcej, wełna celulozowa charakteryzuje się niewielką wagą, więc nie obciąża konstrukcji. W zamian za to pomaga chronić drewno przed wilgocią, dzięki czemu idealnie współpracuje właśnie z drewnianymi konstrukcjami dachowymi.

Wełna celulozowa stanowi więc jedną z najciekawszych i najbardziej opłacalnych inwestycji, służących wykonaniu termoizolacji dachu. Jest szczególnie polecana przez firmę Cels, specjalizującą się w wykonywaniu ociepleń, w tym również z wełny celulozowej.

fot. cels.pl

Poprzedni artykułDlaczego warto zdecydować się na deski elewacyjne?
Następny artykułJakie są zalety farb tablicowych?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj