Czym jest i co zawiera księga wieczysta?

1
Czym jest i co zawiera księga wieczysta?

Większość z nas ma styczność z księgą wieczystą podczas zakupu mieszkania, działki czy innej nieruchomości. Czego można dowiedzieć się z treści poszczególnych działów księgi wieczystej? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Czym jest księga wieczysta?

Księga wieczysta to dokument prowadzony dla nieruchomości przez właściwy miejscowo wydział wieczystoksięgowy sądu rejonowego. Każda księga jest zbiorem informacji o nieruchomości – określa jej stan prawny. Na co dzień z treścią ksiąg wieczystych mają do czynienia notariusze i radcowie prawni. Jeżeli zamierzasz zakupić np. mieszkanie, to powinieneś wiedzieć, z czego jest ona zbudowana, aby już na etapie zapoznawania się z ofertami sprawdzić, czy wybrane mieszkanie nie jest np. zadłużone.

Chcesz wiedzieć, jak ustalić numer księgi wieczystej np. po adresie nieruchomości? Zajrzyj do serwisu Ksiegi-wieczyste.org. Pod podanym adresem znajdziesz bazę informacji o księgach wieczystych.

Działy księgi wieczystej

Dla czytelności księga wieczysta jest podzielona na działy. Dzięki takiej strukturze każda zainteresowana osoba może szybko dotrzeć do interesujących ją informacji. Oto działy księgi wieczystej:

  • Dział I – oznaczenie nieruchomości i spis praw związanych z własnością

Pierwszy dział księgi wieczystej zawiera informacje pochodzące z ewidencji gruntów (m.in. adres, a w przypadku lokali również ich metraż). W tym dziale zostały opisane również dodatkowe uprawnienia właściciela.

  • Dział II – własność

W dziale II księgi wieczystej znajdują się informacje zarówno o byłych, jak i obecnych właścicielach nieruchomości. Przy poszczególnych właścicielach zamieszczona jest też informacja o tym, jak nabyli oni prawo do nieruchomości.

Właścicielem nieruchomości mogą być zarówno osoby fizyczne (imię, nazwisko, imiona rodziców), jak i Skarb Państwa czy wreszcie spółki (np. jawne, cywilne).

  • Dział III – prawa, roszczenia i ograniczenia

Nazwa tego działu precyzuje, jakie informacje można w nim znaleźć. Osobom trzecim mogą przysługiwać różne prawa i roszczenia, np.: służebność gruntowa (prawo przejazdu przez cudzą działkę), służebność osobista (prawo do dożywotniego zamieszkiwania przez daną osobę w mieszkaniu) lub roszczenie o zawarcie przyrzeczonej sprzedaży (gdy właściciel nieruchomości uzgodnił już jej sprzedaż z kupcem).

  • Dział IV – hipoteki

Mieszkanie może zostać zakupione na kredyt, a wówczas bank ma prawo ustanowić na nim hipotekę, która jest zabezpieczeniem udzielonego kredytu. Hipotekę przymusową może ustanowić np. urząd skarbowy za niezapłacony podatek. Jeżeli na nieruchomości zostały ustanowione hipoteki, to zostaną one ujawnione właśnie w tym dziale.

Przed zakupem nieruchomości obowiązkowo należy zapoznać się z całą treścią księgi wieczystej. Jeżeli niektóre zapisy nie będą dla Ciebie jasne, skontaktuj się ze specjalistą, który rozwieje Twoje wątpliwości i powie, czy zakup nieruchomości nie wiąże się z ryzykiem.

Zdjęcie: Fotolia

Poprzedni artykułWybór dewelopera – jeszcze ważniejszy niż myślisz
Następny artykułJakie rośliny powinny znaleźć się w ogrodzie?

1 KOMENTARZ

  1. Pamiętajmy, że niestety nie ma obowiązku wpisywania dożywocia do księgi wieczystej. Jest ono także wyłączone z rękojmi wiary ksiąg wieczystych. Jeśli chcemy mieć pewność, że na kupowanej nieruchomości nie ciąży prawo dożywocia, powinniśmy poprosić sprzedającego o zawarcie w umowie stosownego oświadczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj