Budowa domku letniskowego – czy warto zamówić kontener?

1
Budowa domku letniskowego - czy warto zamówić kontener?

Domek letniskowy to marzenie wielu osób, które chcą mieć oazę spokoju z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Kupiłeś działkę i planujesz budowę niewielkiego domku? Sprawdź, jakie wymagania trzeba spełnić i co należy zrobić z powstałymi odpadami.

Formalności przy budowie domku letniskowego

Aktualnie obowiązujące przepisy nie wymagają pozwolenia na budowę przy stawianiu niewielkiego domku letniskowego. Warto jednak zaznaczyć, że planowana nieruchomość musi spełniać kilka warunków – mieć powierzchnię do 35 metrów kwadratowych, być budynkiem parterowym oraz wolnostojącym.

Przepisy mówią także o tym, że na działce o powierzchni 500 metrów kwadratowych może znajdować się tylko jeden domek letniskowy. Jeśli wszystkie przesłanki zostaną spełnione, można wybudować domek jedynie na podstawie zgłoszenia do właściwego organu – zazwyczaj starosty powiatowego. Zgłoszenia należy dokonać przed rozpoczęciem robót i określić w nim m.in. rodzaj, zakres i sposób wykonywania prac czy dołączyć tytuł prawny do rozporządzania nieruchomością. Jeżeli natomiast chociaż jedna z przesłanek nie zostanie spełniona (np. większa powierzchnia domku), konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę.

Budujemy domek – czy potrzebny będzie kontener na odpady?

Chcesz szybko i sprawnie postawić domek na działce? Wiele firm oferuje obecnie gotowe domki do samodzielnego montażu, które posiadają drewnianą konstrukcję. Takie niewielkie domki rekreacyjne świetnie sprawdzą się jako miejsce do przechowywania narzędzi ogrodowych czy ubrań roboczych, nie wymagają dużego nakładu pracy, a budowa odbywa się bardzo szybko. Wadą takiego rozwiązania jest jedynie brak możliwości wprowadzania zmian w projekcie.

A może interesuje Cię większa konstrukcja przygotowana z myślą o Twoich indywidualnych potrzebach? Możesz zdecydować się na budowę systemem gospodarczym, który polega na samodzielnym wykonywaniu większości prac. Ten system budowy pozwala zaoszczędzić koszty i na bieżąco kontrolować każdy etap powstawania budynku. W takiej sytuacji potrzebny będzie oczywiście kontener na odpady, do którego wrzucimy powstające w czasie prac śmieci i inne pozostałości po budowie.

Kontener na odpady budowlane

Z firmą udostępniającą kontener na odpady należy skontaktować się jeszcze przed rozpoczęciem budowy domku letniskowego. Warto wówczas ustalić szczegóły dotyczące wielkości pojemnika, terminu jego podstawienia czy okresu, na jaki chcemy go wypożyczyć. Możemy również umówić się na wynajęcie kolejnego pojemnika, jeśli jeden okaże się niewystarczający.

Jakie rodzaje śmieci budowlanych mogą być wrzucone do kontenera na odpady? Przede wszystkim deski, gruz, cegły czy resztki blachy, a nawet elementy wielkogabarytowe. Do pojemnika nie można natomiast wrzucać odpadów niebezpiecznych. Kontener na odpady zapewnia szybkie i sprawne pozbycie się śmieci z terenu budowy – po zakończeniu prac firma zabiera pojemnik do miejsca utylizacji, gdzie jego zawartość zostanie przetworzona zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Zdjęcie: Fotolia

Poprzedni artykułJak szybko zbudować garaż?
Następny artykułSezon na prace w ogrodzie i wokół domu. O czym pamiętać korzystając z drabiny?

1 KOMENTARZ

  1. Domek letniskowy to świetna sprawa zwłaszcza własny w którym można latem wypoczywać. Lata temu byliśmy z małżonką pod domkiem letniskowym i przyznać trzeba, że wypoczynek udał się. Było to w Polsce, lecz pomimo to miło wspominamy ten wyjazd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj