Bezpieczeństwo przeciwpożarowe budynków – co warto o nim wiedzieć?

0

Ogień i woda to dwa potężne żywioły, nad którymi człowiekowi bardzo trudno zapanować. W pojedynkę często nie można zrobić niczego, dlatego najważniejsze będzie zadbanie o środki zaradcze, aby nie dopuścić do wybuchu pożaru. Niestety często wystarczy iskra, aby budynek stanął w płomieniach, a ogień rozprzestrzeniał się z zawrotną szybkością. Bardzo ważne jest bezpieczeństwo przeciwpożarowe budynków, które ma na celu chronienie osób i ich mienia w sytuacji nagłego zajścia pożarowego. Nie zawsze uda się ugasić pożar na czas, ale ważniejsze w takich sytuacjach jest uratowanie życia ludzkiego.

Czym jest bezpieczeństwo przeciwpożarowe i dlaczego jest ważne?

Mianem bezpieczeństwa przeciwpożarowego budynków można nazwać działania związane z ochroną zdrowia, życia i mienia w przypadku zagrożenia spowodowanego pożarem. Dotyczy to sięgania po wielorakie środki zapobiegawcze i służące zwalczaniu pożarów. O ochronę przeciwpożarową należy zadbać już na etapie projektu, następnie budowy i użytkowania obiektu budowlanego. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury jasno określa, jakie trzeba spełnić wymogi techniczne. Można wobec tego powiedzieć, że nie dotyczy to wyłącznie bezpieczeństwa, ale też względów prawnych. Ochrona przeciwpożarowa odnosi się do całego budynku, wraz ze znajdującymi się w nim urządzeniami. Wszystko to ma służyć temu, aby w sytuacji nagłego zajścia pożarowego zachować nośność konstrukcji budynku przez pewien czas oraz ograniczyć rozprzestrzenianie się ognia i dymu w jego wnętrzu. Jeśli zadba się o właściwe bezpieczeństwo ppoż w domu, zmniejszy się ryzyko zajęcia ogniem sąsiednich obiektów budowlanych i przyległych terenów oraz wydłuży się czas potrzebny na ewakuację i uratowanie osób znajdujących się w budynku.

O czym należy pamiętać?

Za zapewnienie ochrony przed pożarem odpowiada:

• właściciel budynku,
• zarządca nieruchomości,
• ewentualnie inny podmiot użytkujący lokal.

Nawet będąc wyłącznie najemcą, nadal jest się zobligowanym do przywrócenia stanu budynku sprzed pożaru, jeśli odpowiada się za jego wybuch. Bardzo ważne jest wobec tego zapobieganie zagrożeniom, począwszy od przeprowadzania regularnych przeglądów instalacji, kończąc na montażu czujników dymu i klap dymowych. Znaczenie ma nawet sprawdzenie stanu okablowania w budynku, do którego podłączone są sprzęty zasilane energią elektryczną. Czasem wystarczy zwarcie, aby doszło do wybuchu pożaru, dlatego niczego nie można lekceważyć. Chodzi tutaj przecież o zdrowie i życie użytkowników budynku. Z wysokimi płomieniami nie ma szans żaden człowiek, nawet straż pożarna często walczy z nimi przez wiele godzin, czasem dni. Najlepszym rozwiązaniem byłby montaż instalacji przeciwpożarowej, ale przepisy przeciwpożarowe nie wymagają tego od właściciela prywatnego budynku.

Bezpieczeństwo ppoż w domu – jak wybrać odpowiednie zabezpieczenia?

W każdym budynku znajduje się szereg kabli, przez które przepływa energia elektryczna. Wystarczy uszkodzenie przewodu czy jego kontakt z wodą, aby doszło do najgorszego. Może nawet wybuchnąć pożar, dlatego odpowiednie schowanie kabli to podstawa. Wszelkie luźne elementy okablowania powinny zostać umaszczone w miejscu niedostępnym. Kable znajdujące się w pomieszczeniach zawsze można umieścić pod listwami albo podczepić je pod sufitem za pomocą prowadnic. Kluczowe będzie to, aby nie miały do nich dostępu małe dzieci ani zwierzęta domowe. Kolejną kwestią jest wyposażenie budynku w sprawną gaśnicę – czasem to wystarczy, aby stłumić niewielki pożar. Gaśnica nie ugasi wielkich płomieni ognia, ale dzięki niej można przynajmniej ułatwić wyjście z płonącego budynku, torując sobie drogę ewakuacyjną.

Istotne będzie też to, aby zainwestować w różne czujniki, które wykrywają dym. Tego typu urządzenia wysyłają donośny sygnał dźwiękowy, gdy tylko wykryją nieprawidłowe stężenie niebezpiecznych substancji w powietrzu – niektóre modele są bardzo czułe i cechują się dużym zasięgiem. Jeżeli dojdzie już do pożaru, to niezwykle pomocne mogą okazać się klapy dymowe, przez które będzie odprowadzany dym i gorące powietrze towarzyszące rozprzestrzeniającym się płomieniom.

O bezpieczeństwo przeciwpożarowe budynku należy zadbać już na etapie jego budowy. Dotyczy to między innymi wyboru odpowiednich materiałów wykończeniowych i elementów wyposażenia wnętrz. Wszelkie prace montażowe powinny być wykonywane przez doświadczonych profesjonalistów, bo jeden niepozorny błąd może stać się w przyszłości źródłem problemów i wiązać z poważnymi konsekwencjami. Wystarczy zaniedbać kwestię sprawnie działających drzwi, aby utrudnić sobie ewentualną ewakuację, gdy wystąpi zagrożenie pożarowe. W przypadku wybuchu pożaru kluczowe jest to, aby jak najszybciej opuścić budynek, czasem liczą się dosłownie minuty czy sekundy. Konieczne jest wobec tego zadbanie o dobre oznakowanie drogi ewakuacyjnej (umieszczając w odpowiednich miejscach oprawy kierunkowe) i montaż oświetlenia awaryjnego. Ochrona przeciwpożarowa dotyczy znaków ewakuacyjnych, dźwiękowych systemów ostrzegawczych, sygnałów informujących o zagrożeniu pożarowym, systemów gaszenia wodą, awaryjnego oświetlenia, systemów oddymiania.

Każdy właściciel budynku jednorodzinnego i wielorodzinnego jest zobowiązany do tego, aby regularnie sprawdzać stan instalacji wodnej, kanalizacyjnej, wentylacyjnej, gazowej, grzewczej, wodociągowej przeciwpożarowej, chłodniczej. Do skutecznych systemów przeciwpożarowych zaliczyć można:

• szklane ściany przeciwogniowe,
• ściany oddzielenia przeciwpożarowego,
• drzwi przeciwpożarowe.

Drzwi ognioodporne są w stanie zapewnić bezpieczną ewakuację w razie wybuchu pożaru do nawet trzydziestu minut, jednocześnie zabezpieczając pozostałą część budynku przed rozprzestrzenieniem się ognia. Zanim ogień zdąży strawić doszczętnie drzwi i przedostać się do reszty budynku, istnieje duże prawdopodobieństwo, że do tego czasu zdąży przyjechać straż pożarna i ugasić pożar. Lepiej wobec tego zapobiegać, niż martwić się potem dotkliwymi konsekwencjami swojego zaniedbania. Dotyczy to również tak oczywistych kwestii jak nietrzymanie w pobliżu źródła ognia substancji/przedmiotów łatwopalnych. Bardzo ważne jest to, aby kupowanie środki ochrony przeciwpożarowej zawsze były certyfikowane, od renomowanego producenta, ze sprawdzonego źródła.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Fireproof24, która zajmuje się zabezpieczeniami przeciwpożarowymi.

Poprzedni artykułPłytki z importu od renomowanego producenta
Następny artykułCzym są ścianki systemowe WC i co warto o nich wiedzieć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj